Każde niemowlę powinno jak najwięcej czasu spędzać na stabilnym i prostym podłożu. Właśnie dlatego dobrze jest postawić na wygodny, obszerny wózek, kojec czy łóżeczko. Bardzo praktycznym i najbardziej mobilnym rozwiązaniem jest jednak mata edukacyjna dla dzieci, które sprawdzają się podczas użytkowania w domu i na podwórku. Czy oprócz wygody, maluchy czerpią z niej jakieś korzyści? 

Data dodania: 2021-03-01

Wyświetleń: 705

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mata edukacyjna dla dzieci - dlaczego warto ją mieć?

Dlaczego warto kupić ją jako prezent dla młodych rodziców? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Mata edukacyjna dla niemowlaka - od 1. dnia życia

Mata edukacyjna dla dzieci to jedno z najskuteczniejszych i jednocześnie najprostszych rozwiązań, które zapewniają prawidłowe ułożenie ciała niemowlęcia. Z powodzeniem można więc korzystać z niej już od 1. dnia życia przez następnych kilka lub nawet kilkanaście miesięcy, w zależności od funkcjonalności wybranego modelu. Wśród nich warto wziąć także pod uwagę barwy - by odpowiednio stymulowały wzrok, powinny być kontrastowe, najlepiej czarno-białe. Istotne są również faktury materiałów wykorzystanych do jej stworzenia, dołączone zawieszki oraz dźwięki, które wszystkie elementy wydają przy ich poruszeniu. Jako rodzic powinieneś zwrócić uwagę na dostarczanie dziecku różnych bodźców, które będą stale stymulować różne zmysły. Mata edukacyjna dla dzieci może mieć lusterko, grzechotkę lub doczepiane szeleszczące zabawki.

Warto raz jeszcze podkreślić, że mata edukacyjna dla dzieci nie musi służyć wyłącznie przez pierwsze dni czy tygodnie życia. Niemowlę może korzystać z nich nawet przez kilkanaście miesięcy! Co więcej, dostępne obecnie modele można stosować zarówno podczas zabawy w domu, jak i w czasie podróży. Warto wybierać maty edukacyjne lekkiej budowy i z możliwością składania, dzięki czemu bez problemu przewieziesz je w koszu wózka czy bagażniku twojego auta. Zwróć uwagę, czy wybrany model można prać w pralce. Producenci starają się nadążać za potrzebami młodych rodziców i proponują coraz ciekawsze rozwiązania.

Mata dla niemowlaka - zalety

Co sprawia, że mata edukacyjna dla dzieci może być doskonałym prezentem dla młodych rodziców? Przede wszystkim, sprawdza się już od pierwszych dni. Nie tylko stymuluje rozwijający się wzrok dziecka, ale także zachęca je do wyciągania rączek i ćwiczenia ruchów precyzyjnych czy umiejętności chwytania. Przede wszystkim jednak zapewnia przestrzeń do w pełni bezpiecznej zabawy. Choć rodzice nie mogą spuszczać wzroku z niemowlaka, mogą przez dłuższą chwilę cieszyć się wolnymi rękami i zyskać pewność, że ich dziecku nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Należy podkreślić, że mata dla niemowlaka to idealna przestrzeń do wykonywania pierwszych ruchów całego ciała. Dziecko może na niej swobodnie się rozciągać i uczyć się odwracania z pleców na brzuszek, co jest niezwykle ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Gdy wybierzesz model posiadający specjalny pałąk z zabawkami i gadżetami rozmieszczonymi w różnych miejscach maty, rozbudzisz w niemowlaku potrzebę przemieszczania się i wyciągania w ich stronę rączek. W ten sposób dojdzie do najbardziej naturalnego i niezwykle potrzebnego wzmacniania mięśni grzbietu i szyi.

Mata edukacyjna jest więc pierwszą okazją do nauki ruchów precyzyjnych. Człowiek nie rodzi się z taką umiejętnością. Zaawansowane zdolności motoryczne i zwykła kontrola nad ruchami dłoni muszą zostać przez niego wypracowane metodą prób i błędów. Zabawki rozmieszczone w różnych częściach maty zaciekawiają malucha i prowadzą do świadomego wyciągania w ich kierunku rączek i nauki chwytania.

To nie jedyne walory edukacyjne, których dostarcza mata dla niemowlaka. Musisz wiedzieć, że ma ona korzystny wpływ na jego prawidłowy rozwój poznawczy. To przestrzeń, w obrębie której dziecko w możliwie naturalny sposób poznaje pierwsze związki przyczynowo-skutkowe. W ten sposób nawet najprostsza mata edukacyjna dla niemowlaka przekłada się na sprawny rozwój w wielu płaszczyznach - również w dalszym życiu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena