Na rynku rozróżnia się drukarki atramentowe oraz drukarki laserowe. Oba rodzaje różnią się zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, przez co ich specyfika podawania koloru jest odmienna. Drukarka atramentowa uzbrojona jest w kartridże wypełnione kolorowymi tuszami, natomiast drukarka laserowa wyposażona jest w kolorowe tonery.

Data dodania: 2020-10-22

Wyświetleń: 680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarka laserowa i atramentowa – plusy i minusy

To pytanie zadają sobie wszyscy przed zakupem sprzętu. Dlatego też sprawdźmy jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania.

Drukarka atramentowa ma następujące zalety: bardzo niska cena urządzenia, kompaktowe wymiary, stosunkowo tani kolorowy wydruk, możliwości druku fotografii. Z kolei wśród wad należy wymienić: wysokie koszty eksploatacji (w przypadku dużej ilości druków kolorowych), słaba szybkość wydruków oraz relatywnie głośna praca). 

Drukarka laserowa również ma swoje zalety, jest to znacznie większa szybkość wydruku, często doskonałej jakości wydruk oraz niskie koszty eksploatacji, gdyż tonery starczają na kilkaset lub nawet kilka tysięcy wydruków. Mówiąc o wadach trzeba wspomnieć o wyższej cenie urządzenia w porównaniu do drukarki atramentowej. 

Drukarka laserowa do biura, natomiast drukarka atramentowa dla użytkowników domowych?

Ciężko jednoznacznie wskazać czy drukarka atramentowa czy laserowa będzie lepszym wyborem. Statystyki pokazują, że większość osób do typowej pracy w domu i potrzeb osobistych wybiera drukarki atramentowe. Po pierwsze, większość osób bierze pod uwagę kryterium ceny, a ta przemawia w znacznym stopniu na korzyść drukarki atramentowej. Firmy z kolei w zdecydowanym stopniu ufają drukarkom laserowym ze względu na wysoką wydajność i jakość wydruków w monochromatycznych barwach. Jeżeli chodzi o wydajność to kartridże atramentowe zdecydowanie przegrywają z tonerem (przykładem jest toner do drukarki HP). Wysoka cena zakupu nowej drukarki laserowej jest nieporównywalna z ilością dokumentów jakie można wydrukować za jej pomocą. Zwrot z zakupu takiego urządzenia następuje bardzo szybko, pod warunkiem regularnego korzystania z urządzenia. Do prac domowych lepszym wyborem wydaje się być drukarka atramentowa. Tego typu urządzenie będzie nieco dłużej procesować proces druku, natomiast w przypadku okazjonalnego korzystania z drukarki w domu nie ma to większego znaczenia.

Źródło zdjęcia:

A_stockphoto / Shutterstock.com

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena