Współcześnie zarządzanie majątkiem polega nie tylko na jego odpowiednim zabezpieczeniu, ale również pomnażaniu. Liczne produkty inwestycyjne dostępne na rynku finansowym i niefinansowym sprawiają, że każdy znajdzie idealny produkt, który pozwoli mu korzystnie ulokować posiadany majątek.

Data dodania: 2020-06-10

Wyświetleń: 516

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Produkty bankowe

Najpopularniejsze instrumenty finansowe oferowane przez bank to oczywiście lokaty. Jest to stosunkowo bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności, jednak przynosi on stosunkowo niewielkie zyski. Wszystko przez politykę niskich stóp procentowych, które sprawiają, że oprocentowanie lokaty jest niewielkie. Czym korzystniejsze oprocentowanie lokaty, tym więcej pieniędzy trzeba na niej ulokować. Banki oferują swoim klientom także inne możliwości inwestowania, takie jak podpisanie umowy z funduszem inwestycyjnym czy emerytalnym. Są to zazwyczaj spółki córki banku, działające pod jego szyldem. Inwestor musi jednak posiadać wiedzę odnośnie bezpieczeństwa tego typu inwestycji lub skorzystać z porady doradcy inwestycyjnego, bowiem uczestnictwo w różnego rodzaju funduszach wiąże się zwykle z długoterminową lokatą kapitału. 

Rynek nieruchomości

Od kilku lat bardzo opłacalne staje się inwestowanie w nieruchomości różnego rodzaju. Rynek nieruchomości przechodzi istny renesans i nic nie wskazuje na to, aby ceny mieszkań, domów czy działek miały spaść. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich, którzy posiadają wystarczająco dużo kapitału na tego typu inwestycje, bowiem barierą wejścia na rynek są właśnie ceny nieruchomości. Inwestycje te mogą być dwojakiego rodzaju - z jednej strony można nabywać lokale w celu dalszej ich odsprzedaży, z drugiej zaś duża popularnością cieszą się nieruchomości na wynajem. Inwestując w nieruchomości trzeba w pierwszej kolejności zrobić badanie rynku. Najważniejsza jest dobra lokalizacja, gdyż coraz więcej osób chce mieszkać w miejscach dobrze skomunikowanych z punktami usługowymi bądź innymi miejscowościami. Ponadto warto zastanowić się, do jakiej grupy społecznej chcemy trafić z ofertą sprzedaży lub wynajmu i zadbać o dobrą reklamę. 

Inwestycje alternatywne

Inwestorzy coraz chętniej sięgają po produkty niestandardowe. Pozwalają one osiągać bardzo wysokie stopy zwrotu, jednak ryzyko ponoszone w trakcie inwestycji również jest duże. Coraz większą popularnością cieszą się dzieła sztuki. Kupowane są one w celu dalszej odsprzedaży, jednak aby nie popełnić błędu należy poradzić się historyka sztuki przed zakupem obrazu lub rzeźby. Do grupy inwestycji alternatywnych należy również zasilanie w kapitał nowo powstających firm i przedsięwzięć inwestycyjnych. Start up zwykle ma ograniczone możliwości pozyskania kapitału, a pieniądze są potrzebne do rozwinięcia biznesu. Inwestor może liczyć na spory udział w zyskach firmu, jednak ponosi on ryzyko, że finansowany przez niego projekt upadnie.

Obecnie istnieje wiele sposobów na zarządzanie majątkiem. Są one zależne przede wszystkim od tego, jaki kapitał posiada inwestor oraz jakie ma on podejście do ryzyka inwestycyjnego. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena