Kontrola zbiorników przeciwpożarowych bez konieczności wypuszczania wody? To nie tylko możliwe, ale również opłacalne i korzystne. Taką procedurę umożliwia zastosowanie podwodnych robotów ROV.

Data dodania: 2020-06-10

Wyświetleń: 718

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przeglądy zbiorników przeciwpożarowych bez wypuszczania wody? To możliwe!

Nie tylko sami producenci zbiorników ppoż., ale również normy, wskazują na obowiązek przeprowadzania regularnych kontroli takich obiektów. Procedura nie należy jednak do opłacalnych, gdyż zwyczajowo wiążę się z wydatkami związanymi z wypuszczeniem wody ze zbiornika i jego ponownym napełnieniem. Czas między tymi dwoma działaniami oznacza oczysiście wyłącznie takiego obiektu z użytkowania. W takiej sytuacji przeprowadzenie kontroli bez wypuszczania wody byłoby oczywiście idealnym rozwiązaniem, bo usprawniłoby cały proces. Na szczęście jest to możliwe, bo inspekcję można przeprowadzić w zbiorniku pełnym wody! Jak wykonuje się podwodne przeglądy zbiorników ppoż?

Przeglądy zbiorników ppoż. z użyciem robotów podwodnych

To właśnie użycie zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych ROV umożliwia przeglądy zbiorników ppoż. bez potrzeby wypuszczania z nich wody. Taka kontrola zakłada sprawdzenie obiektów pod kątem występowania w nich uszkodzeń i korozji. Dodatkowo mierzy się ultradźwiękowo grubość blachy (UT - Ultrasonic Tickness) i ogólny stan wizualny wyposażenia obiektu. Cała inspekcja dokumentowana jest na wideo przez kamery zamontowane na robocie, dzięki czemu każda kontrola jest opatrzona dodatkowym materiałem informacyjnym.

Kto przeprowadza tego typu przeglądy zbiorników przeciwpożarowych?

Oczywiście do takiej kontroli należy nająć zewnętrznego operatora, który świadczy tego typu usługi i zapewni nam szczegółowy raport z wykonanej pracy i poświadczy o przeprowadzeniu kontroli. Na rynku znajdują się firmy, które wykonują przeglądy zbiorników przeciwpożarowych i nie tylko właśnie z użyciem pojazdów podwodnych. Niektóre z nich prowadzą także inspekcje osadników, bioreaktorów, zbiorników balastowych, wody pitnej oraz zbiorników o innym przeznaczeniu. Ważne, by wybrać takiego operatora, który jest w stanie przeprowadzić wykwalifikowaną inspekcję zgodną ze wszystkimi wymaganymi normami i przepisami. 

Kiedy zbiorniki ppoż. muszą być poddane kontroli?

Od norm i zaleceń producentów zależy, czy przeglądy zbiorników ppoż. będą roczne, trzyletnie, pięcioletnie, dzięsiecio lub piętnastoletnie. Te dwa ostatnie niestety wykluczają kontrolę bez wypuszczania wody ze zbiornika. Normy PN-EN 12485 oraz VSD 4001 CEA 4001 wymagają każdorazowego opróżnienia zbiornika wodnego. Jednak pojazdy  ROV dalej mogą być użyteczne do sprawdzenia zbiornika i zaplanowania prac oraz sporządzenia kosztorysu zanim zacznie się właściwy przegląd. Jeśli dotąd obce było Ci pojęcie podwodnych inspekcji zbiorników ppoż., warto rozejrzeć się na rynku i postawić na sprawdzoną firmę. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena