Plexi, czyli pleksiglas, a właściwie szkło akrylowe, to tworzywo sztuczne. Pod wieloma względami przypomina inny popularny materiał – poliwęglan. Oba tworzywa mają zbliżone właściwości, ale dziś zdecydowanie to pleksi cieszy się większym zainteresowaniem. Dlaczego? Nietrudno zgadnąć!

Data dodania: 2020-09-07

Wyświetleń: 680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy osłona z plexi w sklepie zwiększa bezpieczeństwo?

Co to jest plexi?

Plexi to pierwotna nazwa handlowa szkła akrylowego. Dziś stosuje się ją powszechnie do opisania wszystkich materiałów tej klasy, a czasem rozciąga się to pojęcie nawet na wyroby z poliwęglanu, co nie jest do końca słuszne. Jest to materiał o dużej przezroczystości, sporej odporności na żółknięcie (ze względu na niewielką wrażliwość na promienie UV), umiarkowanej elastyczności. Co warte podkreślenia – jest to tworzywo łatwo poddające się recyklingowi. Ponieważ jest też łatwe do formowania, firmy takie jak https://plasticexpress.pl/ wykonują między innymi osłony z plexi.

Plexi w nowej rzeczywistości

Ponieważ najbliższe kilka lat upłynie pod znakiem ograniczania kontaktów, osłony plexi, które nieco straciły na popularności, znów znalazły się wysoko na liście potrzeb. To głównie dlatego, że osłona z plexi jest tania, wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości. Osłona z plexi na ladę może być zamocowana praktycznie wszędzie, ponieważ materiał ten jest lekki, elastyczny i do montażu takiej osłony można wykorzystać wiele różnych technik łączeniowych, łącznie z tymi, które opracowuje się całkowicie ad hoc.

Osłona antywirusowa na biurko czy przegroda oddzielająca współpracowników od siebie jest przezroczysta, więc pozwala utrzymać kontakt, jednocześnie zapewniając doskonałą izolację przez pyłkami, aerozolami i innymi zanieczyszczeniami. Tam, gdzie potrzebna jest mocniejsza „ścianka”, przydaje się płyta z plexi albo osłona z poliwęglanu – jest sztywniejsza i jeszcze trwalsza od szkła akrylowego, ale sprawdza się głównie wewnątrz budynków, ponieważ jest bardziej wrażliwa na UV i szybciej żółknie.

Wymóg czy nie – warto się zabezpieczać

Można oczywiście podejmować dyskusje na temat zasadności różnych środków, które mają pomóc chronić zdrowie pracowników sklepów i punktów usługowych. Pytanie tylko – po co? Osłona z plexi jest banalnie prostym zabezpieczeniem, które można założyć w kilka minut i kosztuje tyle, że nawet mała firma nie zauważy tej pozycji w budżecie. Płyta plexi przezroczysta lub barwiona (te ostatnie wykorzystuje się rzadziej, bo szkło akrylowe barwi się gorzej od poliwęglanu) pozwala ochronić pracowników przed wieloma różnymi nieprzyjemnościami. Zresztą wszędzie tam, gdzie do tej pory stosowano zabezpieczenia: w kantorach, bankach, w urzędach, można używane dotychczas ciężkie i niepraktyczne szkło wymienić właśnie na osłony antywirusowe, płyty i przegrody z pleksi lub poliwęglanu.

Nie chodzi tylko o wirusy

To najlepsze miejsce, żeby wspomnieć o tym, że osłony plexi chronią nie tylko przed nowym wirusem. Tak naprawdę zapewniają one pożądane przez wielu pracowników bezpieczeństwo – wystarczy spytać kasjerów z wieczornej zmiany, ile razy zdarzyło się, że klienci sięgali po cokolwiek na wewnętrzną stronę lady. Osłony z plexi eliminują takie ryzyko i poza wpływem na bezpieczeństwo epidemiologiczne, sprawiają, że pracownicy po prostu czują się bezpieczniej. I być może należałoby tutaj użyć odniesienia do artykułów naukowych, ale wydaje się, że każdy pracodawca zrozumie, że pracownik, który czuje się bezpieczniej, jest wydajniejszy. Może więc warto spojrzeć na osłony z plexi na ladę nie tylko przez pryzmat epidemiologii.

Podsumowanie

Osłona antywirusowa na biurko i inne osłony z plexi to nowoczesna odpowiedź na bieżące potrzeby. Dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej staje się widoczne, jak bardzo w prowadzeniu biznesu może pomóc tak lekceważone jeszcze nie dawno tanie i łatwe w produkcji tworzywo. Jeśli do tej pory bezpieczeństwo pracowników nie było priorytetem, to czas najwyższy, żeby się nim stało.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena