Plexi jest coraz częściej widoczne w codziennym życiu. Elementy wykonane z tego materiału możemy spotkać w każdej dziedzinie życia. Największą ilość materiałów z plexi spotykamy w reklamie. Wszelkie obudowy bilbordów, reklamy stojące na chodnikach, czy litery wykonane z plexi prezentują się świetnie przez wiele lat. 

Data dodania: 2014-10-28

Wyświetleń: 1888

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Litery z Plexi - wszystko o produkcji

Czym jest plexi?

 Profesjonalna nazwa plexi to polimetakrylan metylu. Otrzymywany jest w wyniku:

  • polimeryzacji rodnikowej,
  • polimeryzacji anionowej.

 W zależności od użytej metody, powstaje plexi o różnych właściwościach fizycznych i wizualnych. Płytki o określonych kształtach wytwarza się na dwa sposoby:

  • wtryskując gotowy granulat do formy w wysokiej temperaturze,
  • z monomeru

 Ze względu na bardzo silny, egzotermiczny przebieg reakcji, drugą metodą można wytworzyć bloki plexi o maksymalnej grubości 300 mm.

Cięcie plexi.

 Przy produkcji liter bardzo ważny jest również proces samego cięcia materiału. Może on być wykonywany kilkoma metodami. Najpowszechniejszą, najszybszą i najlepszą metodą jest cięcie laserowe. Wykonywane jest przy użyciu lasera o odpowiedniej sile. Ze względu na skomplikowany i niebezpieczny przebieg, cięcie laserowe może wykonywać jedynie doświadczona osoba w zakładzie wyposażonym w odpowiednie narzędzia. Kolejnym argumentem świadczącym o tym, że cięcie laserowe plexi może wykonywać jedynie specjalista jest fakt, że podczas tego typu procesu wytwarza się wysoka temperatura. Aby uniknąć zniszczenia plexi, po wykonaniu cięcia należy przeprowadzić proces relaksacji, który zapobiegnie powstawaniu uszkodzeń powierzchni.

Gięcie plexi, kształtowanie liter.

 Po podgrzaniu plexi do wysokiej temperatury można ją łatwo formować. Dużej kontroli nad procesem kształtowania daje piec z możliwością kontroli temperatury we wnętrzu. Właściwość ta jest bardzo ceniona przy produkcji liter. Plexi w wysokiej temperaturze można nadać dowolny kształt, nawet bardzo skomplikowany.

 Aby plexi utrzymała swój kształt nadany w wysokiej temperatury, należy ją schłodzić. Proces schładzania powinien być wolny i jednostajny. Sposób ten pozwala uniknąć dodatkowych uszkodzeń plexi.

Dlaczego litery z plexi?

 Plexiglas daje się łatwo formować. To idealna cecha, jeżeli potrzebujemy wielu kształtów. Dzięki swoim właściwościom fizycznym, plexi można używać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Nie musisz także obawiać się o chłodniejsze pory roku. Plexi niska temperatura nie straszna. Sposób zastosowania plexi ograniczony jest tylko i wyłącznie pomysłowością zleceniodawcy.

 Plexi nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami. Z powodzeniem możemy ją łączyć z PCV, styorodurem, aluminium, czy wieloma innymi materiałami. Plexi występuje w wielu odmianach, zarówno bardzo przezroczystych, jak i matowych. W zależności od potrzeb, możesz dobrać odpowiedni typ plexi do wykonania Twojego projektu.

 Po uformowaniu plexi w pożądany kształt, można ją pomalować na odpowiedni kolor. Plexiglas nie wchodzi również w interakcje z farbą. Gotowe litery można z powodzeniem powiesić na ścianie.

Plexi jest idealnym materiałem do produkcji wszelkiego typu reklamy, dlatego warto się zastanowić nad jej wytworzeniem.

Licencja: Creative Commons