Kiedy u nieco starszego dziecka pojawiają się problemy z artykulacją, oczywistym staje się, że niezbędna będzie wizyta u logopedy. Tymczasem w wielu przypadkach można było uniknąć kłopotu, dbając o profilaktykę logopedyczną.

Data dodania: 2020-06-10

Wyświetleń: 573

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z dzieckiem do logopedy idź lepiej przed problemem

Kłopoty ujawniają się szybko

Lista objawów, które mogą świadczyć o rozwijających się problemach logopedycznych, jest naprawdę długa i doświadczony logopeda dziecięcy Warszawa będzie w stanie wykryć je u dzieci, które jeszcze nie nauczyły się do końca mówić. Oczywiście, każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie i właśnie dlatego konieczna jest wizyta profilaktyczna. Logopeda, bazując na własnym doświadczeniu i coraz rozleglejszej wiedzy naukowej będzie w stanie wskazać na konkretne objawy i związane z nimi wady rozwojowe. To ważne, ponieważ w wielu przypadkach można zapobiegać wykształceniu się wad wymowy i złych nawyków, podejmując odpowiednio wczesne działania zaradcze.

Nie tylko popularne problemy

Istnieje pewien katalog dość częstych problemów rozwojowych i wad wymowy. Ich rozpoznanie zwykle nie nastręcza żadnych trudności, dopiero uporanie się wymaga profesjonalnego wsparcia. Od jakiegoś czasu wiele mówi się też o SLI – specyficznych zaburzeniach wymowy. Ich rozpoznawanie nie jest jeszcze powszechne i pewne kryteria diagnostyczne wymagają dopracowania, więc tym istotniejsze jest wybranie odpowiedniego logopedy dziecięcego, który zna charakterystykę takich problemów. SLI pojawiają się u dzieci zdrowych i rozwijających się zupełnie poprawnie, ale takich, które późno zaczęły mówić i nie radzą sobie z pewnymi kwestiami leksykalnymi czy gramatycznymi.

Więcej niż logopeda

Szukając odpowiedniego gabinetu, warto pamiętać jeszcze o jednym: stosunkowo często zdarza się, że problemy logopedyczne nie rozwijają się w oderwaniu od innych cech. Coraz częściej prowadzi się zajęcia terapeutyczne w łączności z integracją sensoryczną lub treningiem słuchowym, co z jednej strony pozwala skuteczniej wyeliminować samą wadę wymowy, a z drugiej, sprzyja też uregulowaniu procesu rozwojowego. Takie działanie korzystnie wpływa na szybkość uczenia się oraz poprawia zdolność socjalizacji. Mówiąc w mniej skomplikowany sposób: dziecko poza tym, że koryguje wady wymowy, poprawia swoje zdolności społeczne i rozwija również inne zmysły. O wyborze konkretnej ścieżki terapeutycznej decydują rodzice na podstawie wyników sesji kontrolnej u logopedy. Ponieważ od tej pierwszej wizyty tak wiele zależy, tym bardziej należy postawić na sprawdzony gabinet i wykwalifikowanych specjalistów.

Więcej niż wady wymowy

Warto, zastanawiając się nad wyborem logopedy dziecięcego, pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Niektóre wady wymowy są stosunkowo mało pilne, ale spora część może później poważnie utrudniać nawiązanie więzi z rówieśnikami. Nawet jeśli konkretny problem nie powoduje wprost utrudnień komunikacyjnych, to na pewno nie ułatwi integracji z grupą rówieśniczą, a to może skutkować wieloma innymi kłopotami również w późniejszym wieku. Od decyzji o terapii logopedycznej może więc zależeć dużo więcej, niż się na początku wydaje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena