Jeszcze do niedawna wielu właścicieli firm wychodziło z założenia, że to, w jakim otoczeniu się u nich pracuje, nie ma wielkiego znaczenia, jeśli wyniki są dobre. Dziś na szczęście to irracjonalne twierdzenie jest już podważane z każdej strony i nikt rozsądny się z nim nie zgadza. Tylko jakie są konkretne argumenty za tym, żeby jednak w biurze sprzątać?

Data dodania: 2020-05-14

Wyświetleń: 676

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posprzątaj w firmie: od razu będzie lepiej!

 

Pytanie nie jest takie głupie!

Po co się sprząta? Po to, żeby było czysto. To proste. Tak jednak może odpowiedzieć każdy, a wielu właścicieli firm chce usłyszeć rzeczowe argumenty, które będzie mógł powiązać z osiąganymi wynikami. I to daje się zrobić. Jeśli chodzi o sprzątanie biur Warszawa, to istnieją badania, które pokazują, jak ważny jest porządek dla różnych aspektów działania firmy.

  • W czystym otoczeniu pracownicy pracują wydajniej. I nie należy tego mylić ze stworzeniem kompletnie pustej i sterylnej przestrzeni roboczej. Chodzi tylko o to, żeby bałagan i brud nie rozpraszały.
  • Kurz, który unosi się w powietrzu, znacznie pogarsza jego jakość. Podobnie jak niesprawna klimatyzacja przyczynia się do szybszego zmęczenia, uczucia suchości w gardle i ogólnie słabego samopoczucia, a to już prosta droga do kiepskiej efektywności pracowników.
  • Nawet jeśli firma jest zasadniczo zamknięta dla klientów, to zdarza się, że do biura przychodzą dostawcy, kontrahenci czy nawet przypadkowi goście. I mimo że nie są oni klientami, to jednak jeśli wyjdą z kiepską opinią o firmie, mogą nawet zupełnie niechcący przy okazji przekazać ją dalej.
  • Sami pracownicy też poczują się lepiej w posprzątanej przestrzeni. Jeśli będą mieli złą opinię o miejscu pracy, to prędzej czy później, mniej lub bardziej okrężną drogą do klientów dojdą słuchy, że w firmie źle się dzieje. 

Sprzątać w biurze. Ale jak?

Nawet w normalnym reżimie sanitarnym wymogi dotyczące sprzątania biur są dość wysokie. Ale ze względu na pandemię prawdopodobnie przez najbliższe 2-3 lata będziemy poruszać się w zupełnie nowej rzeczywistości, i to dotyczy także konieczności zapewnienia higienicznej czystości. Tu już w grę wchodzi nie tylko starcie kurzu z biurka czy umycie podłóg, ale również regularna dezynfekcja powierzchni. Warto wziąć to pod uwagę, bo wiele firm będzie musiało zaktualizować swoje zasady dotyczące utrzymania porządku w biurach właśnie ze względu na te dodatkowe wymagania.

To, co dokładnie obejmować będzie pakiet usług porządkowych dla firmy, należy uzgodnić z podwykonawcami. Tu bowiem warto podkreślić, że choćby ze względu na koszty związane z samym zakupem środków myjących, tańsza okazuje się współpraca z profesjonalnym serwisem sprzątającym, niż zatrudnienie dodatkowej osoby i zakup całego sprzętu i wyposażenia. W zależności od natężenia ruchu w biurze, ilości pracujących osób czy nawet lokalizacji ustala się różne harmonogramy i dostosowuje zakres usług. Czynników, które bierze się pod uwagę, jest zresztą więcej, bo wbrew pozorom sprzątanie warszawskich firm wcale nie jest takie proste, jak się wydaje.

To, co się nie zmienia i nie podlega dyskusji, to konieczność regularnego sprzątania i zachowania przy tym maksymalnej dokładności. Ważne jest użycie odpowiednich środków czystości i oczywiście czas oraz cena wykonywanych usług, ale to jest oczywiste dla każdego właściciela firmy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena