Z tego artykułu dowiesz się w dużym skrócie kto to jest konferansjer, czym się charakteryzuje ten zawód i przede wszystkim jakie cechy okreslają profesjonalizm w tej profesji. Podkreślam, że artykuł ma za zadanie zasygnalizować pewne kwestie, a ja jestem w pełni otwarty na dyskusję i rozszerzanie każdego z wątków.

Data dodania: 2020-04-16

Wyświetleń: 517

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konferansjer czyli kto?

Kto to jest konferansjer?

Zapewne każdy trudniący się tym zawodem odpowiedziałby w nieco inny sposób. Jeżeli założenie to jest prawdziwe, to w takim razie bez wątpliwości można przyjąć, że poniższe cechy określają najlepszego, idealnego konferansjera i są w 100 % prawdziwe

Kim jest zatem konferansjer?

Za Wikipedią:

Konferansjer (fr. conférencier) – osoba prowadząca przedstawienie, zapowiadająca poszczególne punkty programu, nadająca kształt widowiskom artystycznym o charakterze estradowym. Zadaniem konferansjera jest przedstawianie artystów, przygotowanie publiczności na ich występ, urozmaicanie przedstawień anegdotami i dowcipami”.

Zatem konferansjer to bez wątpienia osoba, która powinna być liderem każdego prowadzonego wydarzenia.

Postaram się w dużym skrócie przedstawić podstawowe przymioty, które powinien posiadać każdy konferansjer, a które moim zdaniem zwiększają znacząco szansę na sprawne poprowadzenie każdej imprezy.

Lubienie publiczności.

Konferansjer musi lubić ludzi. Jeżeli, kontakty międzyludzkie, nawiązywanie relacji sprawia mu trudność, jeżeli traktuje swoją publiczność protekcjonalnie to raczej nie odniesie sukcesu w swoim zawodzie.

Przygotowanie rzecz święta.

Rzeczywiście, tutaj mogłoby się wydawać, że event to tylko kilka godzin na scenie i sprawa jest załatwiona. Nic bardziej mylnego, przygotowany prowadzący to podstawa przebiegu każdego wydarzenia. Dlaczego jest to tak ważne? Istnieje kilka powodów, ale najważniejszy to chyba ten, że jako leader konferansjer musi przecież doskonale wiedzieć dokąd zmierza on i zgromadzona publiczność.

„Przepraszam za spóźnienie”.

Takiego zdania nie powinieneś nigdy usłyszeć z ust swojego prowadzącego. Oczywiście zdarzają się przypadki losowe, jednak profesjonalny konferansjer zostawi sobie taki margines czasowy, żeby nawet najbardziej nieoczekiwana sytuacja nie wpłynęła na terminowość i możliwość realizacji powierzonego mu zadania.

Pokora "Głupcze"!

Na każdej imprezie role są podzielone. Technicy zajmują się budową sceny, scenografii, nagłośnieniem, event manager wszystko spina, konferansjer prowadzi, a zaproszona gwiazd daje koncert lub przyciąga uczestników swoim nazwiskiem. Każdy powinien mieścić się w ramach przeznaczonej mu roli. I tak samo konferansjer, nie powinien aspirować to bycia gwiazdą na prowadzonej przez siebie imprezie.

Multidziedzinowość

Moim zdaniem, jak w każdym zawodzie powinniśmy dopracowywać swoje umiejętności w określonych specjalizacjach. Nie zawsze ten kto sprawdza się w jednym rodzaju imprez, będzie świetnie radził sobie też w innych. Choć oczywistą sprawą jest to, że zdarzają się przypadki, które zaprzeczają tej regule. W świecie indywidualistów, którzy budują ekosystem eventów jest to bodaj cecha najpiękniejsza.

Tak jak wspominałem na początku, artykuł ma na celu zasygnalizowanie pewnych kwestii. Jeżeli chcesz droga Czytelniczko, drogi Czytleniku to zapraszam do dyskusji. Będzie mi miło, jeśli również znajdziecie chwilę, żeby zapoznać się z innymi tekstami o tematyce eventowej to zapraszam na https://www.konferansjerpolska.pl w zakładce Aktualności. Jeżeli tekst Wam się podobał  dajcie mi proszę znać, przez polubienie artykułu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena