Konferansjer to jedna z bardzo popularnych profesji estradowych. Spośród wszelkich zawodów scenicznych to właśnie na konferansjerów istnieje największe zapotrzebowanie. 

Data dodania: 2014-08-21

Wyświetleń: 1796

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać konferansjera na imprezę firmową?
W końcu nie na każdym evencie firmowym (czy też miejskim) musi pojawić się zespół muzyczny, kabaret czy iluzjonista. Konferansjer za to potrzebny jest niemal zawsze, bo ktoś musi spinać imprezę i trzymać ją w ryzach. Osoby zapowiadające zatrudnia się często nawet wtedy, kiedy podczas wieczoru nie występują inne podmioty. Dobry konferansjer potrafi podnieść rangę takich wydarzeń, jak rozdanie nagród dla najlepszych pracowników czy bankiet z okazji podsumowania roku.

Niestety w Polsce nie ma szkoły pozwalającej uczyć się zawodowym konferansjerom. Dlatego właśnie muszą oni zdobywać doświadczenie i sceniczne szlify gdzie indziej. Z reguły są reprezentantami innych zawodów, a prowadzenie imprez traktują jako jedno ze źródeł utrzymania.

Nie istnieje też oficjalna klasyfikacja typów konferansjerów. Można natomiast ich podzielić na pewne umowne kategorie. Każda z nich posiada wady i zalety predystynujące ją na różne rodzaje imprez.

1. Radiowiec

Człowiek, który kilkadziesiąt godzin w tygodniu spędza na mówieniu. Nic więc dziwnego, że ma wprawę i regularnie wynajmuje się, aby mówić także podczas weekendu. Radiowiec posiada wytrenowany głos i wprawę w komentowaniu rzeczywistości bez przygotowania. Mikrofonem posługuje się tak sprawnie, jakby była to część jego ciała.

Zdarzają się imprezy, podczas których konferansjer musi mówić w próżnię. Chodzi na przykład o pikniki z okazji dnia miasta. Scena jest tam z reguły jedynie dodatkiem do wszelkiego rodzaju karuzel, trampolin oraz stoisk z kiełbasą. Na takich eventach konferansjer musi być twardy i nastawiony na to, że nie będzie go słuchał absolutnie nikt. O ile konferansjerzy innego rodzaju potrzebują do szczęścia pewnego odzewu od publiczności, o tyle radiowiec jest przyzwyczajony do ciszy. W swoim głównym zawodzie mówi w przestronną pustkę eteru. I może to robić godzinami.

2. Aktor

Jako aktora należy rozumieć nie tylko człowieka, który skończył jedną z wielu polskich akademii teatralnych. Wielu ludzi dochodzi do aktorstwa bardziej krętymi drogami, wiodącymi przez rozmaite zajęcia i doświadczenia. Aktor to ktoś, kto aktywnie i regularnie zajmuje sie teatrem. Bywa na scenie codziennie, kocha ją i dlatego czuje się na niej dobrze. Aktorzy idealnie panują nad swoją prezencją, w dziewięćdziesięciu procentach wypadków posiadają klasę  potrafią dobrze wpasowac sie w rolę dżentelmena odzianego w smoking.

Konferansjer o korzeniach aktorskich świetnie sprawdzi się na wszystkich imrezach o wysokim statusie. Jego charyzma i opanowanie będą doskonałą oprawą dla przemówień szefów zarządu. Z kolei głęboki tembr głosu wprawi w oczarowanie wszystkie panie.

3. Kabareciarz

Większość polskich kabareciarzy nie przeszła intensywnego treningu szkoły aktorskiej, co ma zarówno wady, jak i zalety. Kabareciarze pozostają z prawdziwymi, czyli dyplomowanymi aktorami w swojego rodzaju konflikcie. Ci pierwsi zarzucają drugim pewną sztywność. Aktorzy kabareciarzom z kolei wytykają braki w warsztacie. Czym właściwie różni sie kabareciarz od aktora? Celem. Zadaniem komika jest rozśmieszanie. Posiada on w tym wprawę nabytą podczas lat prób i błędów. Większa jest więc szansa na to, że impreza prowadzona przez konferansjera-kabareciarza będzie zabawna.

Jeśli twój event jest skierowany do młodych pracowników, ma za zadanie pokazać im, że są ważni i potrzebni, zatrudnij jako prowadzącego komika. Świetne złapie kontakt z publicznością, wprowadzi znaczną dozę luzu, rozładuje atmosferę.

4. Wodzirej

Wodzireje to nie przeżytek ze starego filmu. Wodzireje dalej żyją i świetnie sie mają. Regularnie prowadzą wesela, ale też innego rodzaju imprezy. Pojawiają się jako moderatorzy podczas karaoke, często jednocześnie pełnią funkcję DJ'a. W przestronnych rękawach swoich programowo białych koszul chowają zabawę na każdą okazję. Zakomenderują tańczącym "węża", wyścigi, zarządzą konkurs pompowania balonów.

Wodzirej najlepiej sprawdza się i czuje podczas wszelkiego rodzaju imprez tanecznych. Wynajmij go więc , gdy chcesz urządzić pracownikom szalony dancing w starym stylu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena