Nadmiar obowiązków, stres, zmęczenie, różnorodne dolegliwości zdrowotne mogą skutkować spadkiem energii, niechęcią do codziennego działania i złym samopoczuciem. Na szczęście istnieje kilka prostych, skutecznych i bezpiecznych sposobów na to, aby poprawić sobie nastrój. Z pomocą przychodzą nam zioła.

Data dodania: 2020-03-02

Wyświetleń: 712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ziołowe sposoby na lepsze samopoczucie

Zdrowotne właściwości ziół powszechnie wykorzystywane są do łagodzenia dolegliwości takich jak np. niestrawność, ból głowy lub brzucha czy przeziębienie. Wiele osób stosuje je profilaktycznie, aby przeciwdziałać tym dolegliwościom. Jednak znacznie rzadziej doceniamy korzystny wpływ ziołowych specyfików na nasz nastrój. Za sprawą naparów, herbatek i olejków eterycznych z ziół możemy poprawić swoje samopoczucie i odzyskać energię do działania.

Ziołowe herbatki i napary

Ziołowe napary i herbatki warto spożywać regularnie, najlepiej 2-3 razy dziennie. Wówczas możemy osiągnąć najlepsze rezultaty. Sprawdzą się jednak również doraźnie, kiedy borykamy się z nagłym spadkiem samopoczucia z powodu przeziębienia, migreny, zmęczenia czy stresu. Napary przygotowuje się bezpośrednio z ziół, które należy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez ok. 10-20 minut (w zależności od zastosowanego zioła). Z kolei herbatki możemy kupić w formie torebek do zaparzania.

  • Pokrzywa zwyczajna wydaje się pospolitą rośliną, a jednak może skutecznie pomóc w odzyskaniu dobrego samopoczucia. Zawiera dużo żelaza, którego niedobory powodują uczucie zmęczenia i brak energii.  
  • Dziurawiec od wieków znany jest jako łagodny, naturalny antydepresant. To zasługa hiperycyny, która przyczynia się do wzrostu stężenia serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym i poprawy nastroju. Pomaga pozbyć się apatii i uczucia zmęczenia. Z tego też powodu dziurawiec jest składnikiem wielu ziołowych preparatów zapobiegających spadkom nastroju.
  • Ostropest plamisty to kolejny naturalny antydepresant, który może być zastosowany w walce z sezonowym przesileniem i spadkiem samopoczucia.
  • Melisa to roślina, która najlepiej znana jest właśnie ze swojego dobroczynnego wpływu na układ nerwowy. Poprawia odporność na stres, zmniejsza napięcie, pomaga w zasypianiu i spokojnym śnie, a tym samym ogólnie wpływa na lepsze samopoczucie organizmu. 

Naturalne olejki roślinne

Olejki eteryczne to dobrodziejstwo natury, które ludzkość wykorzystuje od wieków. Zawierają w sobie esencję najlepszych składników roślinnych. W każdym naturalnym olejku znajduje się co najmniej kilkadziesiąt związków i substancji o różnorodnych właściwościach. Część z nich może być przyjmowana doustnie, np. w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, ale w celu polepszenia samopoczucia najlepiej zastosować je poprzez miejscowe wcieranie w skórę, np. skroni, karku i czoła lub całego ciała podczas masażu. Nastrój poprawić może również wdychanie delikatnego zapachu olejków. 

  • Olejek lawendowy wykazuje właściwości uspokajające i łagodzące stres. Wcierany delikatnie w skórę, działa łagodząco na bóle mięśni czy napięcie mięśniowe. Świetnie sprawdzi się jako środek wspomagający samopoczucie podczas przeziębienia. Związki aromatyczne zawarte w olejku lawendowym wpływają korzystnie na układ nerwowy. Charakterystyczny zapach lawendy łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie, z kolei w przypadku zmęczenia i znużenia pobudza aktywność umysłową.
  • Olejek cytronelowy wyróżnia się charakterystycznym, trawiastym zapachem z lekką nutą cytrusową, który działa pobudzająco i odświeżająco. Szczególnie polecany jest przy złym samopoczuciu wynikającym z bólu głowy.
  • Olejek z mięty pieprzowej jest bardzo intensywny i orzeźwiający. Może pobudzać w momentach znużenia i zmęczenia. Wcieranie tego olejku jest szczególnie wskazane przy objawach przeziębienia dla poprawy ogólnego samopoczucia.
  • Olejek goździkowy charakteryzuje się trwałym, intensywnym, korzennym zapachem. Działa na samopoczucie pogorszone z powodu osłabienia organizmu w wyniku przeziębienia. Zaleca się wtedy wcieranie olejku w klatkę piersiową lub plecy. Dodatkowo wykazuje delikatny efekt rozgrzewający. Można go zastosować również przy bólu głowy, wcierając w skronie i szyję.
  • Olejek cynamonowy stosowany do nacierania działa rozgrzewająco i łagodząco. Cechuje się bardzo odświeżającym, przyjemnym aromatem. Pomaga odzyskać dobry nastrój, sprzyja wyciszeniu i koncentracji.
  • Olejek cytrynowy ma bardzo odświeżający i pobudzający aromat. Stosowany do nacierania klatki piersiowej, pleców czy stóp może wpływać na lepsze samopoczucie, np. podczas przeziębienia.

Więcej na Amol.pl.
 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena