Owłosione ciało jest uznawane za mało eleganckie. Na usunięcie zbędnych włosków decydują się już nie tylko kobiety, ale coraz częściej także panowie. Ciężko uwierzyć, że zabieg ten był praktykowany już w starożytności. Wraz ze zwiększaniem się wiedzy na temat budowy włosa oraz rozwojem technologii powstały nowe metody usuwania zbędnego owłosienia.

Data dodania: 2020-02-28

Wyświetleń: 245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Usuwanie owłosienia

Moda na gładkie ciało

Historia depilacji sięga czasów starożytnych. W Egipcie usuwano owłosienie z całego ciała (także z głowy i brwi). Miało to nie tylko zastosowanie praktyczne, ale wiązało się także z przesądem, według którego to włosy są miejscem gromadzenia się zła. Z czasem gładkie ciało stało się synonimem piękna i poczucia estetyki. Na tyle, że całkowity brak owłosienia utożsamiano z osobami wysoko urodzonymi.

Prosto z Egiptu depilacja zawędrowała do starożytnej Grecji, a później Rzymu. Zabieg ten miał wartość religijną - w ten sposób oddawano cześć bogom. Ponadto w tej części świata brak owłosienia także świadczył o dobrym pochodzeniu i wysokim statusie.

Później w Europie na wiele lat zapomniano o usuwaniu owłosienia. Jednym z powodów była moda na zakrywanie ciała długimi, majestatycznymi sukniami. Nie przykładano też takiej uwagi do higieny, dlatego depilacja nie była priorytetem.

Depilacja przeżyła swój renesans dopiero w 1915 roku, kiedy w jednym z amerykańskich magazynów pojawiło się zdjęcie atrakcyjnej kobiety z wydepilowanymi pachami. Później wraz ze zmianą mody - coraz krótszymi sukienkami i bardziej odważnymi strojami kąpielowymi depilacja na stałe weszła w życie współczesnych kobiet.

Usuwanie owłosienia w gabinecie medycyny estetycznej

Początkowo usuwanie owłosienia odbywało się przy pomocy ostrych kamieni, muszli, mieszanki żywicy i smoły oraz specjalnych pęset. W czasach współczesnych kobiety korzystały z maszynek i golarek swoich mężczyzn. Później pojawiły się depilatory, wosk i specjalne kremy do depilacji. Ale nadal szukano metody, która pozwoli pozbyć się zbędnego owłosienia na długi czas.

Taką możliwość daje depilacja w gabinecie medycyny estetycznej. Może odbywać się ona na dwa sposoby:

  • usuwanie owłosienia laserem,

  • usuwanie owłosienia lampą VPL.

W pierwszym przypadku wiązka promieniowania laserowego wnika głęboko w skórę, dzięki czemu niszczy cebulkę włosa. Dzieje się tak, ponieważ energia świetlna jest zamieniana w energię termiczną, która uwęgla komórki macierzyste włosa. Dla osiągnięcia oczekiwanych efektów, należy wykonać kilka sesji depilacji laserowej.

Usuwanie owłosienia VPL odbywa się przy pomocy intensywnego źródła pulsacyjnego światła nowej generacji o szerokim spektrum. Jego przefiltrowane wiązki są selektywnie pochłaniane przez skórę. Dzięki temu komórki włosa są podgrzewane do temperatury, która trwale niszczy ich strukturę.

Urządzenie VPL do usuwania owłosienia emituje szybkie mikroimpulsy, których liczba, długość i częstotliwość są dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Dzięki temu można uzyskać lepszą absorpcję. Nie istnieje ryzyko powstania poparzeń i uszkodzenia skóry, ponieważ podczas każdego impulsu skóra jest dodatkowo ochładzana.

Depilacja VPL również musi zostać powtórzona, ponieważ emitowane przez urządzenie światło działa wyłącznie na włosy, które znajdują się w fazie wzrostu. Jednak odstęp między kolejnymi zabiegami jest nieco dłuższy, niż w przypadku laserowego usuwania owłosienia.

VPL a IPL

Urządzenia VPL (Variable Pulsed Light) zastąpiły powszechnie stosowane aparaty IPL (Intense Pulsed Light). Podstawową różnicą między nimi jest to, że w przypadku pierwszej metody istnieje możliwość dopasowania parametrów impulsu. Dzięki temu uzyskuje się lepszą absorpcję, bardziej efektywny efekt i większe bezpieczeństwo u osób z różnymi fototypami skóry. Natomiast urządzenia IPL emitują światło szerokopasmowe, rozproszone i monochromatyczne, którego nie można już w tak prosty sposób kontrolować.

Skuteczność depilacji VPL

Depilacja VPL jest uznawana za bardzo skuteczną metodę usuwania zbędnego owłosienia. Osiągnięcie trwałego efektu jest możliwe już po 4-6 zabiegach - wszystko zależy od ilości włosów w fazie wzrostu, a także ich grubości i koloru oraz okolicy ciała, która jest poddawana depilacji.

Ponadto depilacja VPL jest uznawana za metodę bardzo bezpieczną. Lekarz dopasowuje parametry impulsów indywidualnie do każdego pacjenta. Dodatkowo system schładzania skóry minimalizuje ryzyko podrażnienia i poparzenia, a także łagodzi dyskomfort i ból w trakcie zabiegu.

Zalecenia po depilacji VPL

Aby depilacja VPL była pozbawiona ryzyka powikłań, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Rekonwalescencja po zabiegach medycyny estetycznej jest niezwykle istotna także dla uzyskania oczekiwanych efektów. Przez 24 godziny po usuwaniu owłosienia światłem powinno się:

  • unikać korzystania z basenu,

  • unikać korzystania z sauny,

  • nie zakładać obcisłych ubrań na obszar poddany zabiegowi.

Niezwykle ważna jest także pielęgnacja. Zalecane jest stosowanie delikatnych środków do mycia ciała, a także nakładanie kremów intensywnie nawilżających. Z półki sklepowej należy wybierać produkty przeznaczone do cery wrażliwej.

Licencja: Creative Commons