0 głosów
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
305 razy czytane
0 przedrukowany
Copyright - zastrzeżona Licencja

Numizmatyka znów stała się w Polsce popularna. Zainteresowanie wzbudzają kompletowane przez lata kolekcje, a nowi miłośnicy tej interesującej dziedziny tworzą od podstaw własne. Początkujący kolekcjonerzy nie zawsze wiedzą, jakie egzemplarze wybierać do swojego zbioru. Dlatego dziś prezentujemy kilka wskazówek.

Img

Certyfikat autentyczności

Przede wszystkim, bardzo ważne jest kupowanie monet ze sprawdzonego źródła. Choć sporadycznie, wciąż można trafić bowiem na oszustów, a przynajmniej przepłacić, nie będąc świadomym, jaka jest rzeczywista wartość historyczna danego numizmatu. Dlatego przynajmniej na początku pielęgnowania swojej pasji najlepiej korzystać z oferty sprawdzonych instytucji. W Polsce należy do nich m.in. Skarbnica Narodowa, która przygotowuje własne serie, ale jest także oficjalnym dystrybutorem najnowszych egzemplarzy z całego świata oraz monet historycznych. Każdy numizmat posiada certyfikat autentyczności, na który należy zwracać uwagę niezależnie od źródła zakupu.

Limitacja

O wartości kolekcjonerskiej współczesnych monet i medali w dużej mierze decyduje liczba egzemplarzy dostępnych na całym świecie. Każdy, kto pragnie wzbogacać swoją kolekcję o unikalne okazy, powinien zwracać uwagę na limitację. Wejście w posiadanie jednego z np. tysiąca istniejących egzemplarzy stanowi już pewien powód do dumy dla początkującego kolekcjonera.

Jakość wykonania

O ile stosunkowo łatwo stwierdzić, które monety historyczne prezentują wysoką wartość kolekcjonerską, o tyle w przypadku współczesnych serii nie jest to takie oczywiste. Po czym poznać, że moneta lub medal ma wysoką jakość? W dużej mierze decyduje o tym sposób wykonania. Obecnie o najwyższej jakości świadczy wykonanie techniką stempla lustrzanego, która jest uważana za bardzo precyzyjną.

Kruszec

Każdy pasjonat tworzy swoją kolekcję nieco inaczej. Dla wielu spośród nich duże znaczenie i prestiż ma kruszec, z którego powstała moneta. Kierując się takim kryterium, warto zwracać uwagę na próbę złota lub srebra. W ofercie wspomnianej już Skarbnicy Narodowej kolekcjonerzy wartościowych złotych monet z łatwością znajdą coś dla siebie: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety.

Wartość historyczna

Inni miłośnicy numizmatyki koncentrują się na historycznych egzemplarzach. Dla nich ważnym kryterium wyboru będzie więc historia danego numizmatu, który w pewnym sensie stanowi świadectwo swojej epoki. Ciekawe wyzwaniem, nie tylko dla początkującego kolekcjonera, może być skompletowanie pełnego zbioru monet używanych w konkretnym miejscu i w konkretnych czasach, na przykład w II Rzeczypospolitej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona