Na czym można drukować cyfrowo?
Druk cyfrowy powstaje w gruncie rzeczy w dość prosty sposób. Skomplikowane są maszyny, które muszą być bardzo precyzyjne, ale stoi za tym prosta fizyka, a nie magia. Okazuje się jednak, że są pewne materiały, na których nie da się drukować cyfrowo. Warunek podstawowy jest taki, że materiał musi być elastyczny. Drukować można na papierze, tekturze czy satynie, ale również na niektórych tworzywach sztucznych. Dobre maszyny, którymi dysponuje na przykład www.tonprint.pl, są na tyle zaawansowane, że mogą pracować na nieco grubszych materiałach, jednak tu każda drukarnia może nałożyć własne ograniczenia. To o tyle ważne, że w niektórych miejscach na pewno można przekonać pracowników do wydruku na niestandardowym materiale, ale jeśli ten nie będzie dobrze przylegał do wałka, to wydruk po prostu się nie powiedzie.
Sprawdza się przy małych nakładach
Druk cyfrowy to opcja dla firm, które chcą przygotować mały lub średni nakład materiałów. Proces druku jest maksymalne skrócony ponieważ nie trzeba przygotowywać materiałów i ustawiać zespołów drukujących jak ma to miejsce w technologii offsetowej . Dlatego druk cyfrowy zdecydowanie wygrywa z maszynami offsetowymi przy małych i niekiedy również średnich nakładach. Przy średnich i dużych nakładach koszty druku cyfrowego już nie prezentują się tak atrakcyjnie, przewagą jednak w dalszym ciągu jest możliwość natychmiastowego wydruku pracy w technologii cyfrowej.
Tania personalizacja
Ponieważ druk cyfrowy nie wymaga przygotowania do druku, można bez dodatkowych kosztów personalizować wydruki. To bardzo dobra wiadomość dla każdego, kto chce przygotować zestaw podobnie wyglądających wydruków z jednym lub kilkoma zmienionymi elementami. Personalizacja odbywa się na etapie przygotowania plików produkcyjnych, więc to jedynie kwestia przygotowania pliku produkcyjnego z odpowiednimi zmianami których dotyczy personalizacja. Oczywiście będzie to zwykle nieco droższa usługa niż druk bez personalizacji, ponieważ wprowadzenie niewielkich zmian w kilkudziesięciu czy kilkuset egzemplarzach może być czasochłonnym zajęciem, natomiast nadal jest to najtańszy sposób, w jaki można zrealizować takie zadania.
Druk cyfrowy? Tak, ale jaki?
Można wydrukować pracę na drukarkach cyfrowych. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to znacznie gorsza grupa urządzeń niż te w które wyposażone są drukarnie cyfrowe, takie jak drukarnia Ton Print. Klient który składa zamówienie, nie musi znać się na technice i technologii, warto jednak mieć świadomość, że nie każda drukarnia cyfrowa będzie w stanie wydrukować np. katalogi w najwyższej jakości. Warto w tym zakresie zdać się na profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę po analizie materiału drukarskiego oraz specyfiki projektu.
Cyfrowo zadrukujesz tylko małe formaty
Najpopularniejsze maszyny do druku cyfrowego najczęściej obsługują maksymalnie format B3 – na rynku jest kilku producentów, którzy mają urządzenia również do większych arkuszy, ale w praktyce druk cyfrowy jest technologią przeznaczoną raczej do opracowania małych formatów. Wydruk grubej publikacji, również z registrami w nakładzie np. 100 sztuk, będzie można wydrukować w druku cyfrowym znacznie taniej niż w technologii offsetowej. Przy większych formatach trzeba korzystać z innych technik druku, co jednak podnosi koszty, dlatego niektórzy zleceniodawcy zlecają kilka małych formatów, a później starają się je zestawić w większą planszę.
Podsumowanie
Druk cyfrowy nie wymaga olbrzymiej wiedzy, jego popularność rośnie. Niestety na rynku jest stosunkowo niewiele firm, które zajmują się zleceniami naprawdę solidnie, czyli dysponują najlepszymi drukarkami i zatrudniają profesjonalistów, którzy podpowiedzą, jaka technika będzie najlepsza, jak przygotować plik do druku czy w jaki sposób zoptymalizować przygotowanie materiałów. Warto jednak szukać takich firm, bo dopiero wtedy można się na własne oczy przekonać, jak dobre efekty może dać druk cyfrowy. Warto też co nieco dowiedzieć się we własnym zakresie, żeby już na początku projektowania materiałów do druku nie popełnić błędów, które utrudniałyby dalszą pracę.