Druk cyfrowy stanowi współcześnie jedną z najpopularniejszych technik drukowania. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i jest wykorzystywane zarówno przez drukarnie stacjonarne, jak i internetowe. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza przy realizacji niskonakładowych wydruków.

Data dodania: 2020-10-23

Wyświetleń: 597

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest druk cyfrowy i jakie są jego zalety?

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to często stosowane rozwiązanie. Zasady jego działania są proste – polega on na naświetlaniu podłączonego do tonera wałka, a następnie na przeniesieniu wybranego obrazu z wałka na stosowny nośnik. Nośnikami mogą być różne materiały – najczęściej wybiera się papier, ale niekiedy stosuje się również m.in. tekturę, folię monomeryczną lub tworzywa sztuczne, takie jak np. cienka warstwa PCV. Najważniejsze bowiem, aby nośnik był odpowiednio giętki – w innym przypadku może dojść do uszkodzenia wałka.

Istotą druku cyfrowego jest to, że nie wymaga on formy drukarskiej. Obraz do wydrukowania przesyłany jest do maszyny za pośrednictwem komputera, a więc bezpośrednio z pliku. Takie rozwiązanie jest dobrze znane z domowych oraz biurowych drukarek. Stosują je także profesjonalne drukarnie, takie jak firma Unilogo, która specjalizuje się w produkowaniu różnego typu personalizowanych etykiet na opakowania.

Technologia druku cyfrowego doskonale sprawdza się w przypadku wydruków o niewielkich rozmiarach, które są wykonane na cienkich materiałach. Jest odpowiednia do drukowania obrazów monochromatycznych o elemencie zmiennym, takich jak np. kod kreskowy. Oprócz tego druk cyfrowy wykorzystuje się do robienia wydruków o małym nakładzie, które muszą wyróżniać się bardzo dobrą jakością lub odpowiednio dużą gramaturą.

Jakie zalety ma druk cyfrowy?

Technika druku cyfrowego ma wiele zalet, a najważniejszą spośród nich jest szybkie realizowanie wydruków. Ponieważ obrazy do wydrukowania dostarczane są w formie cyfrowych plików, nie trzeba poddawać ich dodatkowej obróbce. Nie ma też potrzeby przygotowywania i montowania w drukarce specjalnych form. To duże udogodnienie, które w znaczący sposób przyspiesza cały proces.

Zaletą druku cyfrowego jest również precyzja realizacji projektów wykonanych przy jego zastosowaniu. Charakteryzuje się on bowiem bardzo wysoką liniaturą, czyli parametrem stosowanym w poligrafii, który określa, ile kropek będzie ułożonych równolegle tuż obok siebie na danej jednostce długości. Im wyższa liniatura, tym więcej szczegółów zawiera wydrukowany obraz. Dzięki temu nawet drobne detale na wydruku są ostre i wyraźne.

Druk cyfrowy to również stosunkowo tania technika. Ceny usług drukarni specjalizujących się w przygotowywaniu takich wydruków nie są wygórowane, ponieważ klient nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z rozruchem urządzenia czy czasem jego przygotowania (co występuje np. w przypadku druku offsetowego). To korzystne rozwiązanie zarówno w przypadku małych, jak i nieco większych nakładów.

Technologia druku cyfrowego może też sprzyjać ekologii. Sprawdzone i profesjonalne drukarnie zwracają bowiem dużą uwagę na to, aby zużywać niewielkie ilości materiałów i nie przyczyniać się do produkowania nadmiernej ilości odpadów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena