32 zęby – tyle wynosi pełne uzębienie człowieka. Aby w pełni cieszyć się zdrowym uśmiechem i dobrym stanem zdrowia, należy je odpowiednio pielęgnować oraz regularnie odwiedzać stomatologa. W przeciwnym razie ostatnią deską ratunku stają się coraz popularniejsze i zastepujące standardowe protezy implanty zębów.

Data dodania: 2019-07-05

Wyświetleń: 862

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto zdecydować się na implant zęba?

Leczenie ubytków zębowym implantami 

Współczesna stomatologia oferuje szereg metod, które dają pacjentom szanse na odzyskanie pięknego uśmiechu, który wiąże się równiez mocno ze zdrowiem całego naszego organizmu. Leczenie implantologiczne z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz mocniej wypiera tradycyjne protezy. Wsród pacjentów na temat implantów powstało wiele mitów i legend, które postaramy się wyjaśnić i przybliżyć czym dokładnie jest zabieg implantologiczny i czy należy się go obawiać. 

Czym jest implant?

Implant stomatologiczny to sztuczny wykonany z tytanu  korzeń pełniący taka samą funkcję jak naturalny korzeń zęba. Ma on za zadanie utrzmać koronę zęba przenosząc obciążenia podczas żucia na otaczającą je kości. Przez mocowanie do niego elementów protetycznych możemy wykonać odbudowę pojedynczego zęba jak i zamocować większą ilość. Dzięki zastosowaniu implantów można odbudować zarówno brak pojedynczego zęba jak i większej ilościu zębów.

Czy warto zastosować implant zamiast tradycyjnej protezy ?

Implanty zębowe to doskonała alternatywa dla braków korzeni, wszczepiana w tkankę kostną szczęki i żuchwy. Implanty zębowe zastosować możemy zarówno, kiedy pacjent ma pojedyncze braki w uzębieniu, braki wielozębowe jak i jest całkowicie pozbawiony zębów. Niestety najczęściej ze względu na koszty zabiegu oraz lęk przed nim pacjenci rezygnują z możliwości znacznej poprawy swojego komfortu życia i szansy na zdrowy uśmiech. Dzięki stosowaniu w gabinetach stomatologicznych wielu różnych systemów implantowych (zróżnicowanych m.in. ze względu na cene) oraz akceptowanej formy płatności w postaci coraz babrdziej popularnego systemu ratalnego, coraz więcej osób decyduje się na leczenie implantologiczne.

Wykonanie implantu zęba to nie tylko znakomita okazja na uzupełnienie większych braków, ale również w dalszej perspektywie dobra opcja na  wykonania pełnych protez na implantach lub mostów. Implanty są najlepszym substytutem naturalnych korzeni zęba, które w najlepszy spsób odwzorowywują ich naturalną budowę i strukturę, dzięki czemu pacjenci z pewnością nie poczują różnicy w codziennym życiu. Najważniejszym celem zabiegu wszczepienia implantów jest jak najdokładniejsze odtworzenie naturalnych funkcji żucia u pacjenta oraz przywrócenie jak najwyższego komfortu, swobody mówienia, uśmiechu oraz bezproblemowej pielęgnacji całej jamy usntej. Dzięki zabiegowi wszczepienia implantów pacjent zyskuje trwały i estetyczny efekt z wyłączeniem konieczności szlifowania zębów jak np. w przypadku licówek.

Najważniejszym i niepodważalnym argumentem za zabiegami wszczepiania implantów jest rekomendacja Światowej Organizacji Zdrowia, która jest zwolennikiem uzupełniania braków zębowych poprzez wszczepianie implantów - jako najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej metody. Niekiedy możliwe jest również wykonanie mostu na własnych zębach, jednak jest to rozwiązanie dużo gorsze gdyż wiąże się ze szlifowaniem własnych zębów, co z kolei może doprowadzić do ich obumarcia.

Brak reakcji na ubytek zębowy – konsekwencje

Każde przypadki braków zębowych wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Konsultacja ze Stomatologiem jest w tym przypadku obligatoryjna ze względu na powikłania, które wskutek utraty zęba mogą wystąpić jak np. postępujące przechylanie zębów sąsiadujących, ich wypychanie, ścieranie, jak również progresywny zanik kości. Co bardzo ważne, szybka reakcja może zapobiec efektowi Godona, czyli ryzyku powstania problemu na przeciwnym łuku zębowym . W ten sposób zęby, które są pozbawione podparcia antagonisty, wysuwają się z zębodołu co prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. 

Dodatkowo kiedy nie zostanie podjęta decyzja o usupełnieniu braków zębowych, pacjenci mogą skarżyć się na takie dolegliwosci jak:

  • silne bóle głowy z narastajacymi stanami migrenowymi
  • kłopoty ze snem
  • zmiany w mimice twarzy
  • trudności z mową
  • niewyraźna mowa

Warto przy tym jednak podkreślić i jednocześnie obalić niesłusznie powtarzany mit. Wszczepianie implantu zębowego to zabieg całkowicie bezbolesnym – przed każdą operacją pacjentom podawane jest znieczulenie, natomiast po zabiegu przed bólem chronią przepisane środki przeciwbólowe oraz antybiotyki.

Przeciwwskazania do zabiegu implantologicznego

Przed zabiegiem wszczepienia implantów, wszelkie kwestie związane z potencjalnymi przeciwwskazaniami do zabiegu muszą być indywidualnie omówione razem z prowadzącym pacjenta lekarzem dentystą podczas konsultacji w gabinecie. Przed zabiegeim należy wykonać pantomogram lub tomografię 3D tak aby lekarz miał pełen ogląd miejsca w którym ma być wszczepiony implant oraz miejsc przyległych. Istnieje jednak szereg ograniczeń i przeciwskazań do zabiegu implantologicznego jak np. ubytki kostne czy zbyt niskie dno zatoki szczękowej. Obecnie jednak rynek stomatologiczny dostarcza mnóstwo nowoczesnych technologii, dzięki którym można usunąć przeciwwskzania jak np. przeszczep kości czy podniesienie dna zatoki i umożliwić tym samym przeprowadzenie zabiegu.

Do bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu implantologicznego należą m.in. leczone aktualnie choroby nowotworowe, postępująca osteoporoza, ciąża, padaczka, młody wiek pacjenta – kiedy proces rozwoju szczęki nie jest jeszcze ukończony. Natomiast zaburzenia układu krzepnięcia, skomplikowane wady zgryzu, palenie tytoniu, choroby serca, nerek, wątroby, tarczycy czy płuc pozostawia się ocenie lekarza specjalisty, który indywidalnie zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Dodać należy, że istnieją również przeciwwskazania miejscowe, które dotyczą bezpośrednio miejsca wszczepienia implantu zębowego. Najczęściej wymienia się:

  • za mało miejsca lub jego brak na wykonanie korony
  • mała szerokość lub wysokość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy, aby odpowiednio umieścić implant zęba
  • progresywne przechylenie zębów
  • stany zapalne błon śluzowych lub schorzenia w miejscu wszczepienia implantu.

Co się dzieje z pacjentem po zabiegu?

Każdy pacjent po zabiegu otrzymuje paszport implantu, w którym zawarte są informacje o producencie, modelu implantu, odbudowie protetycznej, a także otrzymuje broszurę informacyjną z zaleceniami jak postępować oraz czego unikać tuż po zabiegu. Dodatkowo pacjent musi regualrnie przychodzić na wizyty kontrolne aż do zdjęcia szwów i przyjęciasięimplantu.

Czy często zdarza się, że implant się nie przyjmie?

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, tak i tu niepowodzenia się zdarzają. Na sukces zabiegu składają się kilka czynników takich jak: wiedza i umiejętności lekarza, dokonanie wyboru optymalnego systemu implantologicznego, właściwa implantoprotetyka, stan i ilość kości w którą wprowadza się implant, zdrowie ogólne pacjenta, a także postępowanie pozabiegowe – przestrzeganie zaleceń pozabiegowych w okresie gojenia sie rany oraz idealna higiena jamy ustnej w całym okresie użytkowania wraz ze stosowaniem specjalnych płukanek i past zaleconych przez stomatologa. Pomimo, że tak wiele czynników ma wpływ na ostateczny wynik przyjęcia się implantu to skuteczność takiego zabiegu jest dzisiaj bardzo wysoka. Jedynie około 1% implantów nie przyjmuje się z bliżej nie znanych przyczyn oraz około 1%  to utrata z powodu zapalenia tkanek otaczających implant wynikającego głównie z zaniedbań higienicznych pacjenta.

Czy koszty zabiegu implantologicznego i odbudowy protetycznej są droższe od innych braku zębowego ?

Okazuje się, że wcale nie. Biorąc pod uwagę, że uzupełniając brak przy pomocy implantów nie uszkadzamy sąsiednich zębów, dzięki implantom możemy mieć pewność utrzymania się protezy, która dotychczas wypadała oraz że rokowania utrzymania się implantów jest dużo dłuższe niż np. tradycyjnych mostów to różnica w cenie nie wydaje się być duża. Dodatkowo, bardzo ważne jest aby wybrać implant dobrej zaufanej marki. Tak więc jeśli uświadomimy sobie, że implant, który mamy mieć założony ma nam posłużyć przez 20, 30 lat a bardzo często nawet dłużej to różnica kilkuset złotych okazuje się być w tak długiej perspektywie wydatkiem prawie że znikomym. Pamiętajmy, że tak jak w przysłowiu "skąpy traci dwa razy" tak i w tym przypadku pozorna oszczędność przy zwykłej protezie może okazać sie na dłuższą metę dużo większym kosztem, kiedy co 3-5 lat będziemy musieli protezę tę poprawiać lub nawet robić od nowa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena