Dotyczy to przede wszystkim wygody grania, którą można zweryfikować wyłącznie w sposób empiryczny. Nieco mniejsze ryzyko związane jest z zakupem różnego rodzaju akcesoriów, np. efektów gitarowych. Bardzo często w internecie możemy znaleźć próbki brzmień uzyskanych dzięki nim. Ale nawet w tym wypadku nic nie zastąpi samodzielnie wykonanych testów. W końcu nie zawsze wiemy, jak zakupiony pedał będzie współpracował z posiadanym przez nas wzmacniaczem. Czy istnieją plusy korzystania ze sklepów muzycznych on-line, które mogłyby przekonać nawet najbardziej konserwatywnych konsumentów?
Możliwość zwrotu
Nawet jeśli okaże się, że zamówiony przez nas produkt z jakiegoś powodu nie odpowiada naszym oczekiwaniom, możemy go zwrócić. Zgodnie z ustawą przy zawarciu umowy na odległość mamy na to aż czternaście dni. Niektóre sklepy wydłużają ten uregulowany prawnie termin do aż 30 dni. Czy potrzebnie? Wydaje się, że dwa tygodnie to wystarczająco dużo czasu na to, by sprawdzić działanie zakupionego sprzętu, choć w wypadku akcesoriów muzycznych bardzo często na “osłuchanie” się z wszystkimi zastosowaniami musimy poświęcić godziny.
Łatwy dostęp do asortymentu
Na stronach internetowych sklepu mamy dużo łatwiejszy dostęp do produktów, nie tylko aktualnie dostępnych, ale i tych podlegających zamówieniu. O wyczerpaniu zapasów nie dowiemy się nigdy, gdy wstąpimy do sklepu muzycznego posiadającego adres nie zaczynający się od “www”. Opisy kategorii i konkretnych artykułów pozwolą nam zapoznać się z parametrami dużo łatwiej niż poprzez rozmowę w cztery oczy z ekspedientem w sklepie stacjonarnym.
Oszczędność przede wszystkim
Nie da się ukryć, że w zdecydowanej większości przypadków produkty zakupione w sklepie internetowym są zdecydowanie tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Wynika to oczywiście przede wszystkim z niższych kosztów ich funkcjonowania. Nie płacimy za lokal, który pełni jedynie rolę okna wystawowego, a także nie opłacamy obsługujących klientów pracowników.
Wydaje się, że nie ma już odwrotu i proces wypierania sklepów muzycznych stacjonarnych przez ich internetowe odpowiedniki będzie postępował. Wciąż oczywiście będą istnieć stanowiące alternatywę lokale, ale będą one raczej służyć temu, by wypróbować w nich instrumenty, których jakości nie jesteśmy pewni.