Każdy, kto wynajmował kiedyś kontener, ma świadomość, że ceny za taką usługę bywają bardzo zróżnicowane, a czynników, które je kształtują, jest całkiem sporo. Mimo to z wynajętych kontenerów daje się korzystać ekonomicznie, trzeba tylko zdać sobie sprawę z kilku ograniczeń.

Data dodania: 2019-07-06

Wyświetleń: 683

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kontenery różnią się od siebie wielkością. To oczywiście wpłynie na koszt, a może także być związane ze zwiększeniem kosztów transportu kontenera – cena wywóz gruzu z wypełnionego do połowy kontenera dziesięciometrowego nie będzie równa cenie transportu pełnego pięciometrowego – do tego potrzebny jest inny pojazd, zwykle też inne zabezpieczenie samych odpadów, a to już generuje dodatkowy koszt. Ogólna zasada brzmi więc „nie zamawiaj kontenera większego, niż to absolutnie konieczne”.

Po drugie – objętość to nie wszystko

Część kontenerów dostępnych na rynku ma burty symetryczne – równej wysokości z każdej strony. Są one jednak niezbyt praktyczne w przypadku niektórych typów odpadów. Wtedy stosuje się kontenery z niższą, asymetryczną burtą (z jednej strony jest ona łatwiej dostępna, co upraszcza załadunek). Problem polega na tym, że tego rodzaju kontener nie zawsze może być wykorzystany do maksymalnej pojemności, ponieważ może nie być możliwości dobrego zabezpieczenia przewożonych odpadów. W takiej sytuacji tak naprawdę lepszym rozwiązaniem jest zamówienie trochę większego kontenera, np. siedmiometrowego, zamiast pięcio. Nie przez przypadek dobraliśmy ten przykład: są to kontenery wykorzystywane często przy małych remontach albo gruntownych porządkach, a więc przez osoby, które nie potrafią, z braku doświadczenia, wytypować właściwej wielkości.

Po trzecie – rodzaj odpadu

Nie wszystkie odpady można złożyć w kontenerach otwartych. W niektórych przypadkach korzysta się z kontenerów zamykanych od góry lub od burty. W takim przypadku ceny wynajmu zmieniają się, a dobór właściwego kontenera ma kardynalne znaczenie dla wygody prowadzonych prac oraz bezpieczeństwa. Dodatkowo – nie wszystkie odpady mogą być załadowane do pełnej objętości kontenera. W przypadku materiałów sypkich zwykle pozostawia się pewien margines, dzięki któremu firma transportowa ma pewność, że ładunek bez względu na warunki nie wysypie się z kontenera. Dobrze zabezpieczone odpady wielkogabarytowe mogą odrobinę wystawać ponad burtę (choć to może być ograniczone polityką firmy) i nie będzie to naruszeniem prawa. Rodzaj odpadu może więc wpłynąć i na rodzaj, i na wielkość niezbędnego kontenera.

Po czwarte – czas

Są takie sytuacje, kiedy kontener nie jest potrzebny nawet na kilka dni, wystarczy jeden dzień. W przypadku niektórych prac można nawet tymczasowo gromadzić odpady, a następnie załadować je do kontenera w kilkadziesiąt minut. Warto przed zleceniem podstawienia kontenera zaplanować dobrze potrzebny czas i dowiedzieć się, czy w danej firmie istnieje możliwość podstawienia kontenera na okres niestandardowy albo właśnie ekspresowego załadunku i wywóz śmieci po godzinie lub pół. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że nie wszędzie są warunki do tego, aby kontener zostawić nawet na cały dzień – w takim przypadku główną rolę odegra logistyka – zamiast dużego kontenera trzeba będzie zamówić kilka mniejszych, regularnie wywożonych, aby nie blokować miejsca, w którym kontenerów stawiać się nie powinno. Taki model jest z powodzeniem wykorzystywany nawet na niektórych większych placach budów, więc sprawdzi się też przy przedsięwzięciach na mniejszą skalę, choć oczywiście wszystko będzie zależało od specyfiki zadania.

Podsumowanie

Z kontenerów można korzystać tanio, tylko trzeba to dobrze przemyśleć. Jeśli nie masz doświadczenia z tą formą gospodarowania odpadami, warto wcześniej na spokojnie zadzwonić do firmy obsługującej kontenery i tam z kimś, kto zna się na rzeczy, ustalić najwłaściwszy sposób postępowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena