Systemy instalacji oddymiania grawitacyjnego klatek schodowych są więc koniecznością, aby ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń i śmierci.
Droga ewakuacji
W większości przypadków to nie sam ogień jest przyczyną zgonów. Podczas spalania uwalnia się niewyobrażalna ilość gazów i dymów, które w przeciągu chwili dostają się do układu oddechowego człowieka, powodując tym samym omdlenie, uduszenie lub zatrucie. W chwili wybuchu pożaru ludzie znajdujący się w budynku kierują się jak najszybciej do wyjścia, jednak jeśli droga ewakuacyjna nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, to nie mają oni szans na ucieczkę. Tylko w pełni przygotowana i wolna od dymu klatka schodowa umożliwia im bezpieczne wydostanie się z płonącego gmachu.
Praca służb ratowniczych
Bez prawidłowo działających systemów oddymiania nie jest możliwa szybka i efektywna praca służb ratowniczych. Strażacy, choć wyposażeni w najlepszy i zaawansowany technologicznie sprzęt, mogą nieść pomoc tylko wtedy, gdy mają możliwości na dotarcie do poszkodowanych będących w płonących budynkach. Klatka schodowa, w której znajduje się przytłaczająca ilość dymu, odgradza im drogę do miejsc, w których rozwinął się pożar. Dodatkowo znajdujące się w takim dymie składniki same przyczyniają się do szybszego rozprzestrzeniania ognia i powodują nagrzanie lub topnienie najważniejszych części konstrukcyjnych budynku.
Więcej o normach i zasadach, jakim podlegają projekty instalacji oddymiania grawitacyjnego klatek schodowych, można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne.