Wrocław jest miastem w którym splatają się w jedną koherentną całość kultury trzech krajów. Polsko, Czesko, Niemieckiego ducha czuć tu prawie na każdym kroku. W osiedlach pełnych przedwojennych, ponadczasowych kamienic. Poniżej znajduje się zestawienie najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty we Wrocławiu.

Data dodania: 2019-03-25

Wyświetleń: 351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezwykła historia wrocławskiego osiedla - Wielka Wyspa, Biskupin.

Bauhaus

Dla wszystkich miłośników architektury jest to miejsce absolutnie obowiązkowe do zobaczenia. Reszta przyjezdnych znajdzie się tutaj tak czy owak, chociażby z powodu znajdującego się tutaj Ogrodu Zoologicznego czy Hali Stulecia - jedne z najpopularniejszych miejsc turystycznych w mieście.

Wielka Wyspa, a w zasadzie Osiedle Biskupin, jest bardzo ciekawym miejscem pod kontem architektonicznym. Przed II Wojną Światową, w momencie w którym miasto znajdowało się jeszcze pod administracją niemiecką, grupa zafascynowanych zmianą świata na lepsze akademików z Bauhausu postanowiło, że wybuduje w tym miejscu swoją wystawę. W ramach wspomnianego expo, miasto oferowało architektom za darmo połać ziemi; w zamian za to oni zobowiązywali się stworzyć tam w pełni funkcjonalne osiedle, które wszyscy zainteresowani mogliby zwiedzać za darmo przez cały rok.

Osiedle w rozumieniu przedstawicieli Bauhausu jest również czymś innym, niż to do czego przygotowani byli mieszkańcy XIX wiecznego Breslau. Planem tej grupy było tworzenie miejsc do życia, w których to mieszkańcy mogliby zaspokajać wszystkie codzienne potrzeby w przyjaznym środowisku i zgodnie z modernistycznymi ideałami. Osiedle zostało nazwane WUWA i składa się z 37 budynków. W skład których wchodzą domy jednorodzinne dla pracowników oraz domy wielorodzinne. Osiedle tworzone było w duchu integracji, dlatego wybudowany został tam hotel dla małżeństw bezdzietnych oraz osób samotnych. Na osiedlu zaplanowane były również przestrzenie przeznaczone dla sklepikarzy oraz budynek szkoły w której mogłyby uczyć się lokalne dzieci.

Celem pracowników naukowych Bauhaus było stworzenie tego osiedla, a następnie, po upływie roku, oddanie go w całości miastu. Na chwilę obecną większość z tych budynków dalej znajdują się na swoim miejscu i można przejść się po okolicach podziwiając elewację. Miasto zajęło się odnawianiem części budynków do których ma prawa. Znajduje się to w okolicach kawiarni InfoWUWA, w której oprócz podziwiania budynków można delektować się smaczną kawą oraz słodkimi wypiekami.

Hala ludowa

Pozostając dalej w poniemieckich klimatach, następnym miejscem które jest warte zobaczenia na Biskupinie jest Hala Stulecia. Stworzona przez Maxa Berga budowla miała służyć jako hala widowiskowa dla mieszkańców Breslau, a wraz z okalającą ją Pergolą stanowi punkt docelowy wielu wycieczek. Na chwilę obecną odbywają się tam wydarzenia o charakterze kulturalno-muzycznym. Na samej Pergoli zaś znajduje się fontanna multimedialna, która oferuje cudowne doznania muzyczno-wizualne codziennie wieczorem. Idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią spokojne spędzanie wolnego czasu.

Jak się dostać?

 

Do Wrocławia można dostać się właściwie każdym możliwym środkiem komunikacji zbiorowej. Jednak do poruszania się po samym mieście i jego okolicach może służyć komunikacja miejska.

 
Licencja: Creative Commons