Umycie go jednak raz na jakiś czas ręcznie zapewnia możliwość zrobienia tego o wiele dokładniej i zadbania o samochód w należyty sposób. Umycie auta ręcznie pozwala również na bardzo dokładne zadbanie o jego wygląd i stan lakieru.
Środki do ręcznego mycia samochodu
Samodzielne mycie auta wymaga zazwyczaj zaopatrzenia się w specjalistyczne środki. Oczywiście nie jest to konieczne i auto można umyć jakimkolwiek niezbyt mocnym detergentem, ale użycie przeznaczonych specjalnie do tego środków pozwala zadbać o samochód o wiele skuteczniej. Szampony do mycia samochodu są najczęściej wzbogacone środkiem nabłyszczającym, a ich skład gwarantuje, że nie są szkodliwe w żaden sposób dla lakieru. W czasie stosowania, specjalistyczne szampony do samochodów wytwarzają aktywną pianę, która zmiękcza bród i pozwala się na łatwe pozbycie się go. Składniki tego rodzaju szamponów znacznie zmniejszają również przywieranie brudu do powierzchni auta w przyszłości.
Co będzie potrzebne do mycia auta?
Ręczne mycie samochodu będzie wymagało zgromadzenia kilku podstawowych narzędzi. Po pierwsze potrzebne jest wiaderko z ciepłą woda, w której należy rozpuścić szampon w odpowiedniej proporcji. Proporcja w jakiej należy zmieszać szampon z wodą jest zazwyczaj podana na opakowaniu środka. Oprócz tego, potrzebne będzie również drugie wiaderko – zawierające czystą wodę.
Gąbki używane do mycia samochodów powinny być jak najbardziej miękkie i gęste, tak by przy ich pomocy można było wytworzyć jak największą ilość aktywnej piany. To właśnie ta piana zmiękcza osadzający się na samochodzie brud i pozwala go łatwo usunąć. W wyspecjalizowanych sklepach można kupić wiele różnego rodzaju gąbek specjalnie stworzonych do mycia samochodu.
Jak zabezpieczyć lakier przed porysowaniem w czasie mycia?
Aby skutecznie zabezpieczyć lakier w czasie mycia i uchronić go przed porysowaniem powinno się przede wszystkim wybrać odpowiednią gąbkę. Gąbka taka powinna być miękka i wykonana z materiału nieszkodliwego dla lakieru. Oprócz tego należy pamiętać, że w czasie mycia gąbkę należy co chwilę płukać. Jeżeli na samochodzie osiadły jakiekolwiek twarde drobiny – jak na przykład ziarenka piasku – osiadają one na gąbce i mogą przyczynić się do powstania zarysowań. Częste płukanie gąbki zabezpiecza przed tym skutecznie.
Oprócz wymienionych rzeczy, podczas mycia auta,warto zwrócić uwagę, czy nie pojawiły się w międzyczasie żadne, nawet najmniejsze rysy. Świeżo po umyciu są one najlepiej widoczne, a wcześnie zauważone pozwalają odpowiednio zadbać o lakier i nie dopuścić do powstania większych uszkodzeń.