Znacznie częściej wykorzystywane są świetlówki, a wiele osób decyduje się na żarówki led, a właściwie lampy led. Jednak czy są one energooszczędne?
Żarówki led – niewielki pobór mocy, a maksymalne wykorzystanie energii
Cechą charakterystyczną żarówek led jest niewielki pobór prądu w czasie ich użytkowania, a na pewno mniejszy niż w przypadku świetlówek i zdecydowanie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Zużycie energii w żarówkach ledowych o mocy 8W jest blisko 8 krotnie mniejsze niż w przypadku żarówek wolframowych o mocy 60W. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że żarówki ledowe wykorzystują ponad 90% pobranej energii, zatem niewykorzystana nie jest oddawana do atmosfery.
W związku z tym jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne. Zatem godzinę dla Ziemi można mieć codziennie, dzięki takiej oszczędności energii. Wpływ na to ma również zastosowanie diod luminescencyjnych w tradycyjnej obudowie pasującej do gwintów dla zwykłych żarówek, które nie są szkodliwe dla środowiska w przeciwieństwie do rtęci obecnej w świetlówkach czy zwykłych żarówkach.
Żarówki led – energooszczędne rozwiązanie z odpowiednią wielkością strumienia światła
Często lampy led dobierane są według zaleceń producenta, co do odpowiednika tradycyjnej żarówki o określonej mocy, a także zaleceń Unii Europejskiej w tym zakresie. Należy jednak przede wszystkim zwracać uwagę na ilość lumenów odpowiadającym rozproszeniu światła i porównać je z wartościami dla tradycyjnej żarówki. Żarówki led, choć energooszczędne, często dają jedynie punktowe oświetlenie. Przez to, kiedy stosuje się je jako oświetlenie główne nie dają odpowiedniego światła. Dlatego trzeba w takiej sytuacji kierować się właśnie lumenami, a także wybierać żarówki led, które są najlepszym rozwiązaniem jako główne źródło światła w pomieszczeniu.
Można tu wymienić choćby diody led typu SMD, które dają szeroki kąt padania światła. Zastosowanie w tym przypadku nawet kilku żarówek led, w porównaniu z jedną żarówką tradycyjną o dużej mocy, może być korzystniejsze dla rachunku ekonomicznego w dłuższym czasie. Mimo, że początkowo zapłaci się za nie więcej, to niewielkie zużycie energii zrekompensuje ten wydatek z nawiązką. W przypadku oświetlenia pomocniczego można zdecydować się już na lampy led z punktowym oświetleniem.
Żarówki led od razu świecą pełnym światłem
Energooszczędność lamp led związana jest z zastosowanym materiałem. Diody luminescencyjne od razu święcą pełnym światłem i nie potrzebują rozgrzania się, jak świetlówki. Oczywiście nie znaczy to, że w ogóle się nie nagrzewają, choć tak twierdzi wielu producentów. Nagrzewanie w ich przypadku jest jednak znacznie mniejsze w porównaniu z innymi źródłami światła.
Ponadto do wyboru jest światło o ciepłej, neutralnej lub chłodnej barwie. Dzięki temu każdy może dopasować je do swoich potrzeb. Niezależnie od wybranej barwy można liczyć na taką samą oszczędność energii elektrycznej.
Długa żywotność lamp led, która wpływa na ich energooszczędność
Lampy led, zwane potocznie żarówkami led, charakteryzują się przede wszystkim długą żywotnością określaną przez producentów w ilości godzin, kiedy żarówka świeci pełną mocą. Dlatego poza niskim poborem energii można tutaj zaoszczędzić również na tym, że takie żarówki znacznie rzadziej trzeba wymieniać. Największą efektywność żarówek led można osiągnąć, jeśli używa się ich przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Wtedy oszczędności są bardzo widoczne w stosunku do innych źródeł energii, co można zaobserwować na liczniku prądu.
Żarówki led potrzebują najmniej prądu do osiągnięcia pełnej mocy, dlatego są coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Za ich wyborem przemawia również wykorzystanie materiału nieszkodliwego dla środowiska, co jest znaczącym argumentem dla ekologów, podobnie jak ich efektywność energetyczna. Zatem pytanie o ich energooszczędność jest z gatunku tych retorycznych.
https://languagetool.org/pl/
ruchu