Co to jest oświetlenie LED?
Technologia LED (Light Emitting Diode) to prawdziwy przełom w rynku oświetlenia, choć historia jej wynalezienia wydaje się dość burzliwa. Lata sześćdziesiąte to pierwszy moment w dziejach technologii, kiedy to zaczęto mówić o diodach elektroluminescencyjnych w kontekście prawdziwej rewolucji. Należy jednak pamiętać, że początki tej technologii nie były takie proste i łatwe: zielona i czerwona barwa światła nie wystarczyły, by natychmiast uzyskiwać jakościowe źródło mocnego światła. Skonstruowanie niebieskiej diody w latach 90. pozwoliło z kolei na uzyskanie niebieskiej barwy, gwarantującej optymalną jasność światła. Pojawienie się niebieskiej diody sprawiło, że momentalnie nadeszła ledowa rewolucja na rynku oświetlenia.
Przewaga diod elektroluminescencyjnych nad tradycyjnymi źródłami światła polega również na tym, że nowa technologia LED potrzebuje zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne odpowiedniki - nie zawierają już tradycyjnych stateczników elektronicznych, które wcześniej pochłaniały ogromną ilość energii. I właśnie ta charakterystyka diod LED jest atrakcyjna z ekologicznego punktu widzenia - żarówki ledowe nie potrzebują intensywnej produkcji energii (elektrownie redukują tym samym poziom emisji dwutlenku węgla), a same materiały, które wykorzystano do produkcji, spokojnie mogą zostać ponownie przetworzone w recyklingu.
Żarówki LED - zalety
Wśród zalet tej wciąż nowej i stale rozwijającej się technologii wymienia się długą żywotność, doskonałą jakość świecenia i bardzo dobrą trwałość wszelkich dostępnych źródeł światła, które wykorzystują niesamowite atuty diod LED. Co więcej, lampy LED doskonale radzą sobie z jak najoptymalniejszym oddaniem prawdziwych barw – żarówki LED są w stanie wytworzyć takie światło, które ma oddać charakter światła słonecznego.
Jakie inne zalety mają lampy LED? Oświetlenie LED, które wykorzystuje perfekcyjnie wykonane rodzaje żarówek LED, niweluje ryzyko fizycznego uszkodzenia opraw. Są one rzadziej narażone na mechaniczne uszkodzenia bądź kontakt z niepożądaną wilgocią czy innymi niechcianymi osadami. Co więcej, żarówki LED nie wykorzystują żadnych metali ciężkich, które swoją toksycznością negatywnie wpływają na jakość życia na Ziemi. Lampy ledowe wyróżniają się na rynku oświetlenia swoją niesamowitą żywotnością (nawet od 50 000 do 100 000 godzin) i długim okresem intensywnej eksploatacji (utracona wydajność po 50 000 godzinach rzadko może przekroczyć 30 procent). Żarówki LED, gdy wytworzą energię, natychmiast przemieniają ją w światło, przez co praktycznie wcale nie nagrzewają się. Co za tym idzie, również ryzyko oparzenia bądź pożaru zostaje diametralnie zniwelowane w stosunku do tradycyjnych źródeł światła. Istnieją również typy żarówek LED, które są bardzo odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na skrajnie niskie temperatury.
Jaką żarówkę LED wybrać?
Przy wyborze żarówki LED do domu należy sugerować się nie tylko najważniejszymi parametrami, lecz również jej praktycznym zaadaptowaniem do potrzeb wszystkich domowników. Najważniejsze kryterium, jakiemu poddawane są lampy ledowe, tworzone z myślą o domowych przestrzeniach, jest związane z barwą świecenia, mierzoną w Kelwinach. Najlepszy wybór to oświetlenie LED, które wyróżnia się barwą białą neutralną (4000 - 4500 K), gdyż jest to światło, przy którym doskonale możemy zarówno skoncentrować się na pracy, jak i odpocząć. Z kolei barwa biała ciepła (do 3200 K) zapewnia doskonały spokój, jest również (pod względem charakteru) najbardziej zbliżona do tradycyjnych źródeł światła. Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest skuteczność świetlna żarówki LED, mierzona stosunkiem lm/W. Właśnie ta kategoria sprawia, że żarówki ledowe mogą pomóc nam w oszczędzaniu na energii.
Żarówki LED E27
Żarówki ledowe z gwintem E27 są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, gdyż będą dopasowane do praktycznie każdego typu oprawy lampy LED. Jedną z ciekawszych propozycji jest stożkowy typ żarówki LED o mocy 8W, zapewniający równomierny rozsył strumienia światła na wszystkie strony. Co więcej, taka żarówka ledowa wyróżnia się niesamowicie długą wydajnością, a zaoszczędzony zwrot inwestycji otrzymamy równo po kilku miesiącach regularnej eksploatacji. Niektóre dostępne żarówki LED doskonale sprawdzą się nawet bez oprawy jako designerskie żarówki.
Żarówki LED GU10
Żarówki z gwintem GU10 są najczęściej wykorzystywane przez biurowe lampy ledowe. Sufitowe oświetlenie LED również korzysta z tego typu żarówki, gdyż bardzo często jest to gwarancja szerokiego świecenia nawet o kącie 100 stopni. Najoszczędniejsze żarówki są często tworzone w oparciu o takie technologie LED, które pozwolą już po 4 miesiącach zaobserwować finansowy zwrot zakupu żarówki LED. Dla przykładu, żarówki, które wykorzystują specjalne diody o mocy 7W, mogą zapewnić taką samą ilość światła, co żarówki o przykładowej mocy 70W. Jest to idealny pomysł na domowe oświetlenie LED, które będzie wykorzystywane w większych przestrzeniach domowych, np. w salonie bądź gabinecie.
Żarówki LED E14
Przeglądając rodzaje żarówek LED, często możemy spotkać również żarówki ledowe E14, które wyróżniają się gwintem o średnicy 14 milimetrów. Te drobne żarówki ledowe są często stosowane w mobilnych i przenośnych lampach, które nie wymagają dużej mocy. Aranżując przestrzeń domową, możemy zaoszczędzić na biurowych lampkach, decydując się na wybór żarówki LED, która z powodzeniem zastąpi dotychczasowe źródła światła.
Lampy LED, które gwarantują długą żywotność i doskonałą wydajność (nawet przy intensywnej eksploatacji), są świetnym wyborem domowego oświetlenia. Wszystkie cechy technologii LED sprawią, że inwestycja może się błyskawicznie zwrócić pod względem finansowym. Również kluczowe są aspekty ekologiczne - żarówki ledowe są przyjazne dla środowiska tak samo, jak dla domowego budżetu.