Jak śpiewał Kazik: "Celyna, Celyna..."
Problemy z CELINĄ
Podmioty dokonujące odpraw celnych, zapewne spotkały się z częstymi przypadkami, gdy ten system był niewydolny. Bardzo widoczne było to zwłaszcza pod koniec miesiąca, gdzie równolegle razem ze zwykłymi odprawami celnymi wysyłane były zgłoszenia uzupełniające. Wówczas sam proces odpraw celnych trwał dłużej.
AIS
AIS to nowy system jest on zupełnie odseparowany od starego systemu CELINA. Kiedy towar dociera na teren Unii Europejskiej, można go złożyć na Magazyn Czasowego Składowania. Sporządza się wówczas deklarację skróconą. Dokument ten dotychczas wysyłany był do systemu CELINA, obecnie można taki dokument wysłać do nowego systemu AIS. Należy jednak pamiętać o tym, że gdy składamy deklarację skrócona w jednym systemie, samo zgłoszenie celne musi też zostać zgłoszone w tym samym systemie.
Równoległa praca.
Obecnie można zgłaszać i jednym i drugim systemie. Ta sytuacja może potrwać aż do końca roku 2018. Planuje się wówczas nie przyjmować zgłoszeń w CELINIE. Wyjątkami od takiej reguły są na przykład procedury odprawy czasowej lub uszlachetniania, które zostały rozpoczęte w systemie CELINA i w związku z tym mają zostać zakończone również w tym systemie.
Dla kogo ważne dla tego ważne.
Informacje o nazwy systemie ważne są dla agencji celnych. To głównie na ich barkach spoczywa ciężar odpraw celnych. Również księgowi powinni zainteresować się tym tematem, gdyż to oni księgują dokumenty. W poprzednim systemie komunikatem potwierdzającym odprawę celną był komunikat PZC, obecnie są to inne komunikaty. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Informacja celna na ten temat dostępna jest na rzetelnych stronach. Skompresowana wiedza celna pomoże firmom zdobyć potrzebną wiedzę.
Czas pokaże.
Tak naprawdę tylko czas pokaże, czy nowy system będzie działał poprawnie. System cały czas jest modernizowany, tak aby sprawnie pomagał w odprawach celnych. A system CELINA no cóż, było miło, ale się skończyło (skończy już wkrótce).