Ogrzewanie grzejnikowe - zalety
Bardzo dużą zaletą tego typu ogrzewania jest to, że występuje w nim swoboda regulowania temperatury, co robi się za pomocą specjalnej głowicy. W ten sposób pomieszczenie można ogrzewać albo ochładzać. Co więcej, przy takim trybie ogrzewania można ustalić różne temperatury dla poszczególnych pomieszczeń w jednym budynku (a przy ogrzewaniu podłogowym nie jest to wykonalne). Ogrzewanie grzejnikowe charakteryzuje się również małą bezwładnością, co oznacza, że grzejniki szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu po włączeniu ogrzewania. Jest to cecha szczególnie przydatna po dłuższej nieobecności w domu, kiedy mieszkanie jest w stanie szybciej się ocieplić. W porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, to grzejnikowe nie powoduje także problemów z materiałami i samym wykańczaniem podłóg - może panować tu pełna dowolność. Podobnie jeśli chodzi o dywany i meble, bo nie trzeba martwić się przysłonięciem posadzki.
Specyfikacja ogrzewania grzejnikowego
O ogrzewaniu tym warto wiedzieć jeszcze następujące rzeczy:
1. Panowanie instalacji. Można ją zmodyfikować już po skończeniu stanu surowego budynku. Dodanie grzejnika, przeniesienie go, a nawet zmiana rodzaju nie stanowi większego kłopotu. Co ważne, grzejniki można także bez problemu wymieniać w wykończonym już wnętrzu.
2. Komfort cieplny. Trzeba wiedzieć, że cieplej jest zawsze w pobliżu grzejników, dlatego w większych pomieszczeniach warto zamontować dwa egzemplarze. Ponadto, konwekcja sprawia, że cieplej jest przy suficie niż przy podłodze, co przydaje się w przypadku strat cieplnych spowodowanych przez duże okna.
3. Źródła ciepła. Grzejnikowe ogrzewanie współpracować może z każdym źródłem ciepła (niezależnie od rodzaju instalacji). Nie wymaga też montażu żadnych elementów komplikujących układ. Ważne jest jednak to, by do danego rodzaju instalacji dopasować odpowiedni rodzaj grzejników.