Motocykle są narażone na kradzież jeszcze bardziej niż samochody. Jeśli i Ty jesteś właścicielem jednośladu, na pewno zastanawiasz się, na jakie zabezpieczenie motocykla się zdecydować. Oto najważniejsze zasady, o których powinieneś pamiętać.

Data dodania: 2018-07-06

Wyświetleń: 894

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

ABC zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą

Warto pamiętać, że zabezpieczenie motocykla pełni de facto dwa zadania. Po pierwsze – ma odstraszyć potencjalnego złodzieja przed podjęciem próby kradzieży. To istotne, ponieważ lwią część kradzieży stanowią te „przypadkowe”, a więc dokonane przez amatorów, a nie zorganizowane grupy przestępców. Potencjalny złodziej straci zapał wówczas, gdy zobaczy, że Twój jednoślad jest dobrze zabezpieczony. Po drugie zaś – i najważniejsze – wybrane systemy zabezpieczenia mają efektywnie uniemożliwić przestępcy dokonanie kradzieży. Z tą myślą więc powinieneś wybrać rozwiązania dla swojego jednośladu.

Blokada kierownicy to niewystarczające zabezpieczenie motocykla

Większość produkowanych obecnie jednośladów w standardowym wyposażeniu ma blokadę kierownicy. To rozwiązanie, które zapobiega „przepchnięciu” motoru z miejsca, gdzie został on zaparkowany. Niemniej jednak, tego typu zabezpieczenie odstraszy jedynie zupełnego amatora. Złodziejowi z doświadczeniem wystarczy kilka chwil, aby je pokonać. Dlatego potrzebujesz dodatkowych środków bezpieczeństwa. Przydadzą Ci się mechaniczne zabezpieczenia, np. w postaci:

  • motocyklowego łańcucha na kłódkę / inny system zamykania – koniecznie dobrego producenta, grubego i trudnego do przecięcia bez specjalistycznych narzędzi,
  • blokady na tarczę hamulcową.

istotne jest, aby były to zabezpieczenia:

  • wysokiej jakości – takie, które zostało wyprodukowane przez cenioną markę i uzyskało wysoką ocenę od niezależnego instytutu badawczego, np. ART lub Sold Secure,
  • które wzajemnie się uzupełniają – tak, aby każde z nich stanowiło niezależną blokadę do sforsowania.

Dbaj o bezpieczeństwo także w garażu

Jednoślady znikają nie tylko z niestrzeżonych parkingów i ulic, ale także z garażów. Dlatego pamiętaj, aby zadbać o mechaniczne zabezpieczenie swojego jednośladu także tam. Jak? Dobre zabezpieczenie motocykla w garażu to solidna kotwa zamontowana w jego podłodze lub ścianie oraz solidny motocyklowy łańcuch.

A gdy zostawiasz motor „w terenie”, przypięty do stałego elementu krajobrazu – np. barierki czy słupa – upewnij się, że jest on dostatecznie wytrzymały. Nawet najsolidniejszy łańcuch nie pomoże, jeżeli barierkę, do której został przykuty motor, można sforsować kilkoma ruchami.

Monitoring GPS – najskuteczniejsze zabezpieczenie przed kradzieżą?

Coraz więcej właścicieli jednośladów decyduje się na wyposażenie swojego pojazdu w system monitorowania GPS. To innowacyjne zabezpieczenie przed kradzieżą, które działa na dwa sposoby:

  • wzmacnia zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą – wydając głośny sygnał alarmowy przy próbie nieautoryzowanego przemieszczenia jednośladu (np. przeniesienia go na lawetę czy nieautoryzowane uruchomienie),
  • pozwala szybko zlokalizować pojazd, jeżeli dojdzie do jego kradzieży – sprawiając, że odzyskanie motocyklu przez policję staje się znacznie bardziej prawdopodobne.

Co ważne, dobre systemy monitoringu GPS, oferowane m.in. przez Konsalnet, działają w systemie abonamentowym. Oznacza to, że użytkownik płaci wyłącznie za te miesiące, w których potrzebna mu ochrona motocykla oparta na systemie lokalizacji. To zatem rozwiązanie, któremu również warto się przyjrzeć, poszukując sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa jednośladu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena