Jeżeli jazda na motocyklu ma być bezpieczna, konieczny jest odpowiedni sprzęt ochronny. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego motocyklisty jest kask. Warto zaznaczyć, że występuje on w wielu rodzajach, a te różnią się od siebie konstrukcją i przeznaczeniem. Zapoznaj się z każdą wersją kasku motocyklowego, aby wiedzieć, co ewentualnie kupić.

Data dodania: 2021-09-17

Wyświetleń: 445

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rodzaje kasków motocyklowych – charakterystyka i różnice

Trzy części każdego kasku motocyklowego

Każdy kask składa się z trzech najważniejszych elementów, oto one:

  • skorupa – zewnętrzna część kasku, twarda i wytrzymała. W nowoczesnych kaskach motocyklowych skorupa składa się z kilku warstw, wykonanych ze specjalnych kompozytów.
  • wypełnienie – druga warstwa każdego kasku, wykonuje się ją ze styropianu EPS. Najważniejszym zadaniem wypełnienia jest zamortyzowanie energii przyjętej przez kask podczas uderzenia. Wysoka jakość wykonania tej części zapewnia odpowiednią ochronę głowy przed wstrząsem.
  • wyściółka – wnętrze kasku stworzone z materiałów mających zapewnić wygodę motocykliście. Wyściółka powinna być miękka i delikatna, a przy tym w pełni bezpieczna dla skóry dlatego coraz częściej stosuje się tutaj materiały antybakteryjne.

Przejdźmy teraz do samych rodzajów kasków motocyklowych.

Kaski motocyklowe otwarte

Zaczynamy od modeli otwartych, lekkich i bardzo wygodnych. Najważniejszą ich zaletą jest nieograniczona widoczność. Niestety, nie jest to najlepsza ochrona głowy, szczególnie twarzy, dlatego stosuje się je głównie podczas jazdy na skuterach czy caferacerach. Nadają się świetnie do podróżowania po mieście. W tym przypadku wysoki komfort uzyskano kosztem bezpieczeństwa.

Integralne kaski motocyklowe

Kaski motocyklowe integralne zapewniają najlepszą ochronę głowy motocyklisty. W końcu nie bez powodu korzysta się z nich na torach wyścigowych. Wpływa na to również fakt, że nowoczesne modele mają opływowe kształty, co poprawia aerodynamikę. Kaski integralne są doskonale wyciszone, stosunkowo lekkie i bardzo wytrzymałe. Do wad tego rozwiązania na pewno należy kłopot z odpowiednią wentylacją przy niskich prędkościach. Nie da się ukryć, że początkujący motocykliści, dopiero uczący się jeździć w kaskach integralnych, muszą przyzwyczaić się do ograniczonego pola widzenia. Jednak szybka jazda w dobrze dobranym kasku integralnym to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu.

Szczękowy kask – kiedy się sprawdzi?

Kask na motocykl w wersji szczękowej to połączenie wygody i stosunkowo wysokiego bezpieczeństwa podczas upadku. Często kaski te nazywane są turystycznymi, bo przy rekreacyjnej jeździe i niższych prędkościach nie ma w nich problemu z wentylacją. Najważniejszą różnicą pomiędzy tym rozwiązaniem a modelem integralnym jest odchylana szczęka (stąd nazwa). Brak sztywności i jednolitości konstrukcji sprawia, że modeli szczękowych nie stosuje się w rywalizacji sportowej. 

Kask terenowy (off-road)

Kaski terenowe produkowane są z myślą o jeździe po trudnym terenie. Oferują świetną wentylację, chronią przed pyłem czy kurzem, a także doskonale amortyzują ewentualne wstrząsy. Kaski off-roadowe zaprojektowano tak, aby gwarantowały maksymalną ochronę głowy przed upadkami przy powolnej jeździe na trudnym terenie. Nie mają szybki, w tym przypadku stosuje się gogle. Ich konstrukcja wyróżnia się mocno wysuniętą szczęką, co ma zwiększyć ochronę twarzy.

Wyżej opisane kaski sprawdzą się w różnych sytuacjach. Nakreśliliśmy jednak ich podstawowe zastosowanie. W zależności od stylu jazdy lub rodzaju motocykla zachęcamy do wyboru jednego z opisanych modeli. Pamiętaj przy tym o odpowiednim dopasowaniu rozmiaru kasku do kształtu i wielkości głowy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena