Najbardziej znany jest ryż biały, czyli obrobiony technicznie. Jednak, ze względu na dobroczynne właściwości zdrowotne, jakie są ukryte w łupinach, coraz większą popularnością cieszą się inne gatunki ryżu: brązowy, czarny czy czerwony.

Data dodania: 2018-04-30

Wyświetleń: 867

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ekstrakt z czerwonego ryżu - właściwości

 Ekstrakt z czerwonego ryżu, na którego bazie są produkowane rozmaite suplementy, jest wykorzystywany w diecie zmniejszającej ilość cholesterolu.

Jak powstaje czerwony ryż drożdżowy?

Czerwony ryż drożdżowy uzyskuje się w drodze jego fermentacji przez czerwone drożdże z gatunku Monascus purpureus. To właśnie z tak przygotowanego ryży produkuje się ekstrakty, wykorzystywane potem w suplementach diety. W rejonach, gdzie występuje, jego zalety były znane od stuleci. W krajach zachodu poznano się na nim dopiero w XX wieku.

Jak się przygotowuje czerwony ryż?

Czerwony ryż zawiera bardzo dużo błonnika, przez co danie przygotowywane z nim są sycące. Ryż gotuje się w lekko osolonej wodzie, mniej więcej 35-40 minut. Zaleca się, by proporcje wody do ryżu wynosiły 2:1. Może być podawany do każdego dania.

Właściwości czerwonego ryżu

Czerwony ryż, poza czarnym, ma najwięcej prozdrowotnych właściwości. Zawiera znaczną ilość błonnika, witamin z grupy B oraz składników mineralnych, m.in. magnez, mangan czy żelazo. W łupinie są barwniki zwane proantocyjanidami. Należą one do grupy silnie działających antyoksydantów, które zwalczają stany zapalne, chronią naczynia krwionośne oraz mają pozytywny wpływ na wzrok.
Istnieją również badania, które mówią, że czerwony ryż drożdżowy ma działanie przeciwnowotworowe.
Systematyczne spożywanie suplementów zawierających ekstrakt z czerwonego ryżu pozwala na zachowanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Dla kogo

Czerwony ryż jest dobry dla każdego. Lekkostrawny, pożywny, niskokaloryczny. Suplementy diety zawierające wyciąg z czerwonego ryżu są polecane szczególnie dla osób narażonych na ryzyko rozwoju chorób, takich jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy zawał serca. W wielu przypadkach tabletki z ekstraktem z czerwonego ryżu mogą zastąpić leki statynowe. Należy jednak pamiętać, że takie działanie trzeba zawsze konsultować z lekarzem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena