Monitoring IP ma tylu zwolenników co przeciwników. Wynika to z wielu powodów. Należą do nich: cena, wymagania co do medium transmisyjnego, jakość obrazu, mobilność, możliwość budowania systemów rozproszonych, stabilność działania itd.

Data dodania: 2008-10-03

Wyświetleń: 2128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żeby zniwelować różnice między oboma typami monitoringu, można zastosować obecne na rynku kamery IP z wbudowanym rejestratorem lub rejestratory z funkcjami sieciowymi bardziej rozbudowanymi niż niektóre kamery IP. Takie wzajemne uzupełnianie się powoduje, że zarówno systemy bazujące na kamerach analogowych i DVR-ach, jak i te oparte o IP mogą w wielu przypadkach działać zamiennie, zależnie od upodobań inwestora.

000174

Jest jednak jedna funkcja, która nie pojawi się nigdy w systemach opartych o kamery analogowe i rejestratory DVR. Jest to wyższa rozdzielczość rejestrowanego obrazu. Ograniczeniem jest system telewizji analogowej (PAL, NTSC), którego rozdzielczość wynosi 720 x 576. Oznacza to, że jest to maksymalna liczba punktów składających się na obraz.
W technice cyfrowej takich ograniczeń nie ma. Każdy rozmiar obrazu jest możliwy, o ile kamera go obsługuje. W ten sposób zarejestrować można obraz o rozmiarach zależnych jedynie od parametrów kamery.

Mniejsza liczba kamer ma wiele zalet. Przede wszystkim obniża koszty i czas instalacji oraz konserwacji. Ponadto w większości przypadków do kamer należy dokupić obiektyw, obudowę i uchwyt. Kolejnym argumentem ekonomicznym jest zajmowanie kanałów. W systemach cyfrowych kanałem jest pojedyncze urządzenie bez względu na jego rodzaj. Oczywiście obsługa mniejszej liczby kamer od strony operatora jest znacznie prostsza.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena