Stolica Ziemi Kłodzkiej to przepiękne, zabytkowe miasto, pełne rozmaitych atrakcji przyrodniczych, historycznych czy architektonicznych. Przez wielu uznawane jest za najważniejszy punkt w całych Sudetach. Swym urokiem i charakterem z pewnością zauroczy każdego…

Data dodania: 2018-04-17

Wyświetleń: 1174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kłodzko - stolica Kotliny Kłodzkiej, czyli miasto z klimatem!

Kłodzko to miasto z klimatem. Posiada ponad 1000 letnią historię, pełną burzliwych wydarzeń, które wywarły ogromny wpływ na jego rozwój i obecny obraz. Nad miastem króluje powstała na przełomie XVII i XVIII w. monumentalna twierdza, położona na Górze Fortecznej. Na ponad 30-hektarowej powierzchni znajduje się dziś twierdza główna, donjon, fort pomocniczy – Owcza Góra, obwarowania miejskie i umocnienia polowe. W 1960 r. miejsce to zostało oficjalne uznane jako zabytek, i jednocześnie od tego czasu udostępniono je dla zwiedzających. Aktualnie, twierdzę zobaczyć można w towarzystwie przewodnika, przebranego w mundur żołnierza pruskiego, który zdradza wiele tajemnic, legend i ciekawostek dotyczących fortyfikacji. Dla śmiałków przygotowano specjalną atrakcję – zwiedzanie twierdzy nocą, oświetlonej wyłącznie świecami i pochodniami. Jest to doskonała zabawa, głównie dla młodzieży i osób dorosłych lubiących dreszczyk emocji.

Kłodzko to przede wszystkim miasto o niezliczonych walorach przyrodniczych i przepięknych krajobrazach. Przez miasto przepływa Nysa Kłodzka, z której nurtu odchodzi kanał Młynówka. Płynąc wzdłuż murów obronnych miasta, kanał Młynówka otacza  najstarszą jego część, niegdyś teren podgrodzia, dziś nazywany Wyspą Piasek. Ma ona nieregularny kształt, zaś z obszarem miasta połączona jest dziewięcioma mostami.  Jednym z nich jest stworzony w XIII-XIV wieku, gotycki most św. Jana, zdobiony przez potężne, barokowe figury. Jest on bardzo podobny do znanego na całym  świecie mostu Karola w Pradze. Wyspa Piasek to doskonałe miejsce na wypoczynek, kanał został odrestaurowany, wybudowano tam przystań, a wiec w ciepłe dni można popływać kajakiem, rowerem wodnym czy łódką. Znajdują się tu niewielkie, przytulne kawiarnie i restauracje, warte odwiedzenia. Należy również pamiętać, że Kłodzko to miasto sprzyjające rowerzystom. Znajduje się tu sporo ścieżek rowerowych, można też wybrać się stąd na dalszą wyprawę, szlakiem Gór Stołowych.

Kolejną atrakcją, o której należy wspomnieć jest oczywiście przepiękna, położona na niewielkim wzniesieniu starówka wraz z Ratuszem, której początki sięgają X wieku. Jest to prawdziwa perełka architektoniczna. Spacerując warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice, studnię miejską czy Kościół Wniebowzięcia NMP.

Na uwagę zasługują także kłodzkie podziemia, ciągnące się pod Starym Miastem. Są one częściowo udostępnione dla turystów. Specjalnie utworzona Podziemna Trasa Turystyczna pozwala przenieść się odwiedzającym do XVII-XVIII wieku. Obrazuje Kłodzko, jako miasto dość dobrze rozwijające się, zobaczyć można jak żyli dawni jego mieszkańcy, czym się trudzili, jak wykorzystywane były piwnice, jak wyglądały pralnie, piekarnie czy karczmy. Na trasie znajduje się również katownia, w której przedstawiono repliki narzędzi tortur. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku uznawana jest za jedną z najciekawszych i najlepszych tego typu atrakcji w Polsce.

Kłodzko to wyśmienite miejsce na aktywny wypoczynek, w przytulnym i cichym mieście, pełnym wyjątkowych atrakcji. Jego unikatowy klimat zauroczy każdego. Zapraszamy wszystkich, chcących odkryć niezliczone tajemnice tej malowniczej krainy.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena