Żyjemy w dobie komputerów, smartfonów i tabletów, po które coraz częściej sięgają nawet małe dzieci. 

Data dodania: 2018-01-05

Wyświetleń: 688

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zorganizować wolny czas dziecka?

W ten sposób rodzice próbują organizować czas wolny dziecka i zapewniać mu zabawę, idąc jednak po najmniejszej linii oporu. Korzystanie z elektroniki w tak młodym wieku jest szkodliwe dla dzieci, warto sięgać po metody zagospodarowania wolnego czasu wymagające od dorosłych więcej kreatywności i zaangażowania. Pomagają one rozwijać dziecięcą wyobraźnię, kształcą zdolność pracy w grupie i zacieśniają rodzinne więzi.

Jak można zorganizować wolny czas naszych pociech?

Najtrudniejsza jest kwestia tego, czy uda nam się przyciągnąć dziecięcą uwagę na więcej niż kilka minut. Pamiętajmy, że jest to kluczowy czynnik decydujący o powodzeniu zabaw. Z tego powodu powinny one nawiązywać do zainteresowań dziecka i do tego, co mu się podoba. Z większymi dziećmi można spróbować gier planszowych – jest naprawdę wiele tytułów, w które można grać w rodzinnym gronie i które wymagają od dzieci myślenia i własnej twórczości.

Wbrew pozorom, gry planszowe mogą okazać się świetną zabawą również dla dorosłych. Im dziecko jest starsze, tym ciekawsze tytuły znajdziemy na sklepowych półkach. Wolny czas warto też organizować na świeżym powietrzu – urozmaiceniem codzienności okaże się piknik, wspólna jazda na rowerze, rolkach czy hulajnodze – są to bardzo proste zajęcia, które wymagają od nas tylko nieco wysiłku i zaangażowania.

Zabawy plastyczne? Czemu nie!

Zabawy plastyczne są tym, co dzieci uwielbiają już od najmłodszych lat. Jest to jedna ze sprawdzonych metod na organizowanie dziecięcego czasu wolnego – można poszaleć z masą solną, której składniki mamy przecież w każdym domu. W sklepach dostępne są również specjalne odlewy gipsowe dla dzieci, piasek kinetyczny, ciastolina. Kupując gotowy zestaw mamy zapewnioną zabawę na wiele godzin – w pudełkach jest nie tylko materiał plastyczny, ale również foremki i inne narzędzia, służące do najróżniejszych zabaw.

Zajęcia plastyczne rozwijają wyobraźnię, kształtują zdolności manualne i nawet dla dorosłych zapewniają rozrywkę na wiele godzin. Jeśli tylko rodzic chce, bez problemu znajdzie metody na wspólne spędzanie wolnego czasu z dzieckiem, nie tylko wręczając mu tablet lub włączając bajkę w telewizji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena