Taksówka
Według prawa Rzeczypospolitej Polskiej taksówką może być pojazd dopuszczony do ruchu drogowego, przeznaczony do przewozu maksymalnie 9 osób (liczymy z kierowcą). Jest to środek transportu miejskiego, który można wynająć razem z kierowcą, w określonym przez klienta czasie i miejscu. Usługa taksówkarska wykonywana jest na życzenie. Okazuje się, że w ostatnich 10 latach popularność tego rodzaju środka podróżowania wzrosła. W porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej ceny taksówek w naszym kraju są stosunkowo niskie.
W jaki sposób zostać taksówkarzem?
Podstawowym wymogiem ubiegania się o posadę taksówkarza jest ukończone 21 lat i posiadanie prawa jazy kategorii B. Dodatkowo osoba taka musi posiadać prawo do dysponowania pojazdem (nie dotyczy osoby, która jest właścicielem pojazdu). Kolejnym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego lub zaświadczenia potwierdzającego wykonywanie zawodu kierowcy przez okres 5 lat.
Rodzaje usług taksówkarskich
Oferta usług taksówkarskich jest bardzo szeroka. Wraz z rosnącą konkurencją wiele korporacji zaczęło rozszerzać swoją ofertę. Należy do nich:
- przewóz pasażerów do wskazanego miejsca, zgodnie z życzeniem klienta;
- podróż w celach służbowych;
- realizacja określonych zakupów z dowozem do domu;
- usługi kurierskie polegające na dostarczaniu przesyłki do wskazanego odbiorcy;
- usługa bagażowa;
- przewóz zwierząt;
- wypożyczenie taksówki z kierowcą na dłuższy okres czasu;
- obsługa transportowa podczas rożnego rodzaju imprez okolicznościowych czy eventów;
- usługa związana z przeprowadzką;
- usługa odprowadzania prywatnych pojazdów pod wskazany adres.
Uzyskanie licencji na taksówkę
Przedsiębiorca, który zamierza rozpocząć prowadzenie działalności związanej z przewozem pasażerów musi ubiegać się o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego Na każdy samochód wydawana jest osobna licencja. Ubiegając się o licencję na taksówkę można ją uzyskać na przewozy na terenie jednej gminy, bądź przewozy obejmujące kilka sąsiadujących ze sobą gmin. Warunkiem jest jednak popisanie pomiędzy tymi gminami odpowiedniego porozumienia. Wniosek o wydanie licencji należy złożyć do urzędu gminy, na terenie której ma być prowadzona działalność gospodarcza. Licencja udzielana jest na okres, o jaki ubiega się wnioskodawca (nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat).
Aby otrzymać licencję na transport międzynarodowy należy spełnić kilka wymogów. Co najmniej jedna z osób prowadzących działalność gospodarczą musi posiadać minimum trzyletnią praktykę w wykonywaniu krajowego transportu drogowego lub co najmniej roczną praktykę w wykonywaniu międzynarodowego transportu drogowego. Składając wniosek należy wypełnić oświadczenie potwierdzające posiadanie rzeczywistej i stałej siedziby w jednym z państw członkowskich. Zgodnie z nowelizacją ustawy, przedsiębiorca musi dysponować bazą eksploatacyjną.