Wielu z nas podróżując taksówką w piątkowy wieczór po wyjściu z imprezy zastanawia się jak niewdzięczny zawód ma kierowca taksówki. Wbrew pozorom jego profesja ma oprócz kilku wad, bardzo dużo zalet.

Data dodania: 2010-06-21

Wyświetleń: 4477

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim taksówkarze całkiem dobrze zarabiają. Nic dziwnego, że nie brakuje chętnych do wyrobienia licencji. Kolejnym atutem pracowania w taxi jest doskonała znajomość miasta. Mało kto tak dobrze orientuje się w miejskiej topografii jak właśnie kierowcy taksówek. Dzięki temu najlepiej wiedzą oni, którą drogę wybrać, żeby najszybciej dojechać do celu omijając przy tym korki. Kolejnym atutem, który zapewnia przewóz osób jest możliwość porozmawiania z nimi. Taksówkami jeżdżą wszyscy i dzięki temu taksówkarz może się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na bardo różne tematy.

Inną zaletą pracy w taksówce jest to, że nie trzeba się zajmować zachęcaniem klientów do skorzystania ze swoich usług. Reklamą zajmują się specjalnie do tego wyznaczone osoby i to one mają sprawić, że ludzie będą dzwonili po taksówkę. Kierowca tylko dostaje zlecenie i jedzie na miejsce, z którego ma odebrać klienta. Mimo, że jest wiele niewygodnych rzeczy związanych z tą pracą, to w gruncie rzeczy kierowcy taksi nie mają na co narzekać.

Biorąc pod uwagę, że mamy więcej zalet niż wad pracy taksówkarza zastanawiamy się jak będzie wyglądała przyszłość taksówek.

Ostatnio można było dużo usłyszeć o tym jak firmy próbują ominąć przepisy związane z taksówkami. Wiele osób mówiło w związku z tym o bardzo ciężkiej sytuacji taksówkarzy.

Firmy, które reklamują się jako tak zwany przewóz osób oferują tańsze przejazdy niż taksówki, ale teoretycznie nie mają takich samych praw. Auta takich firm nie powinny mieć żadnych oznaczeń i przyciągać tym klientów. Niestety znajdując różne luki w prawie często dochodzi co nadużyć pod tym względem i przez to te firmy mogą próbować nielegalnie być konkurencją dla taxi. Nie spełniając przy tym innych wymogów, które muszą spełniać kierowcy taksówek.

Mimo to taksówkarze nie powinni się obawiać, ponieważ te luki prawne są na bieżąco łatane i coraz trudniej znaleźć jakiś kruczek, który pozwoliłby na oszukanie prawa. Pracują nad tym również sami taksówkarze zgłaszając wszystkie nadużycia, które zauważą odpowiednim osobom.

Innym zagrożeniem jest działalność nielegalnych taksówek, które oszukują klientów licząc sobie ogromne kwoty za kurs. Takie sytuacje bardzo negatywnie wpływają na wizerunek taxi. Kraków był ostatnio miejscem bardzo głośnej sprawy, w której jeden z takich kierowców postanowił nawet pozwać osoby, które nie chciały zapłacić za kurs kilka razy więcej niż normalnie by zapłaciły. Na szczęście coraz więcej takich przypadków jest zgłaszanych na policję i dzięki temu oszuści ponoszą konsekwencje.

Licencja: Creative Commons