W ostatnich latach popularność tego rodzaju środka podróżowania znacznie wzrosła. Coraz częściej usługi świadczone w tym zakresie wykorzystywane są również w celach służbowych.
Rodzaje usług taksówkarskich
Wraz z rosnącą konkurencją wiele korporacji rozszerza swoją ofertę. Oprócz tradycyjnego przewozu pasażera, możemy liczy na różnorodność świadczonych usług. Po pierwsze można zmówić zrealizowanie zakupów i dostarczenie ich pod skazany adres. Kolejną usługą po wcześniejszym indywidualnym ustaleniu warunków, może być przewóz w dowolne miejsce w kraju , jak również poza jego granicami. Na życzenie klienta taksówkarz może również pełnić role kuriera, który odbierze od nas przesyłkę i dostarczy ją na wskazany adres. Ponadto wiele korporacji świadczy usługi na indywidualne życzenie, które polegają na odwożeniu dzieci do i ze szkoły oraz przewożeniu zwierząt. Innym rodzajem usługi może być zrealizowanie przeprowadzki. Warto nadmienić, że praca w duecie w korporacjach taksówkarskich jest obecnie coraz bardziej popularna. Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia samochodu razem z kierowcą na dłuższy okres czasu po wcześniejszym podpisaniu umowy na daną usługę. Dotyczy to przeważnie podróży służbowych, obsługi klienta w czasie różnego rodzaju imprez okolicznościowych czy spotkań biznesowych.
Sposoby rozliczania podatku VAT
Usługi taksówkarskie, podobnie jak każdą działalność gospodarczą można rozlicza na zasadach ogólnych lub w formie uproszczonej tzn. poprzez ryczałt lub kartę podatkową. Taksówkarz rozliczając swoją firmę na zasadach ogólnych ma obowiązek prowadzenia Książki przychodów i rozchodów. Jest to rodzaj ewidencji, w której zapisuje się przychody oraz poniesione wydatki. Podatek VAT wynosi wtedy 7 procent. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze zasad ogólnych, podatnikowi przysługuje ograniczone prawo do odliczania VAT. Dotyczy to nabycia samochodów osobowych, zakupu paliwa, oleju napędowego i gazu.
Uproszczoną formą rozliczania z fikusem jest ryczałt. Wysokość podatku nalicza się od wielkości przychodów i nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodów. Stawka ryczałtowa dla usług taksówkarskich wynosi 8, 5 procent.
Korzystając natomiast z karty podatkowej trzeba do ostatniego dnia każdego miesiąca oprowadzić określoną kwotę, która jest określona na cały rok z góry. Przy korzystaniu z takiego sposobu rozliczania działalność musi być prowadzona wyłącznie na terenie naszego kraju.
Podsumowując
Usługi taksówkarskie, podobnie jak każda działalność gospodarcza mają charakter zarobkowy. Polegają na płatnym transporcie pasażerów w wyznaczone przez nich miejsce. Opłata za przejazd jest ustalona najczęściej na podstawie stawki za kilometr. Pamiętajmy jednak, że obecnie wiele korporacji świadczy tzw. usługi rozszerzone, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami swoich klientów.