Wybór odpowiedniej klamki zarówno do drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych, okazuje się ważny nie tylko ze względów wizualnych i estetycznych.

Data dodania: 2017-12-28

Wyświetleń: 459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klamki do drzwi

Odpowiednio dobrana jest oczywiście wizytówką naszego domu czy mieszkania. Oprócz funkcji użytkowej jaką spełnia, stanowi także jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych. Odpowiedni model i kształt w zdecydowany sposób zmieni wystrój drzwi i wpłynie na ogólną estetykę wnętrza. Jeśli więc zależy nam na ekskluzywnym wyglądzie i na pierwszym miejscu stawiamy design, to warto dłużej zastanowić się nad właściwym wyborem.

Z jakiego materiału mogą być wykonane klamki?
Klamki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal szlachetna, mosiądz, aluminium, chrom, nikiel, brąz, patyna czy tytan. Mogą być także pokryte lakierem proszkowym lub powleczone srebrem czy złotem. Ponadto można je wykonać ze szkła, porcelany czy kryształu.  Coraz częściej można spotkać klamki, w których łączy się jednocześnie kilka materiałów. Najbardziej popularne są wykonane z aluminium. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod nakładania powłok zewnętrznych, swoim wyglądem imitują klamki wykonane z materiałów bardziej szlachetnych. Swoich zwolenników mają zarówno proste i klasyczne wzory, jak również modele bardziej wyszukane, awangardowe czy nowoczesne. Nadal dużym powodzeniem cieszą się klamki stylizowane na wzory historyczne i zabytkowe.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie klamki?
Istnieje kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Wygląd
Klamka powinna harmonizować ze stylem i kolorem drzwi, ale również z aranżacją wnętrza. Obecne trendy wskazują na odpowiedni dobór klamek do okuć okiennych i meblowych oraz innych elementów dekoracyjnych w naszym mieszkaniu.

Funkcjonalność
Przy zakupie warto zwrócić również uwagę na solidność konstrukcji i ergonomiczność. Jest to niezwykle ważne, gdy klamka ma być często używana, a tym samym narażona na uszkodzenia w wyniku jej codziennej eksploatacji. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. Wysokiej jakości wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają”, nawet po długim czasie. Warto też wziąć klamkę do ręki, aby sprawdzić czy komfortowo wpasowuje się w dłoń.

Cena
Cena przeważnie uzależniona jest od rodzaju materiału, powłoki, elementów, z których klamki są wykonane oraz wzornictwa. Bardzo często produkty o najwyższej jakości nie należą do najtańszych. Za produkty wykonane ze stali nierdzewnej czy mosiądzu, trzeba zapłacić zdecydowanie drożej. Tańsze są natomiast klamki plastikowe i aluminiowe.

Rozmiar drzwi
Warto dopasować rodzaj klamki do gabarytów drzwi. Do drzwi o lekkiej konstrukcji nie poleca się ciężkich klamek i odwrotnie. Do ciężkich, stylizowanych drzwi nie wybieramy klamek aluminiowych czy plastikowych.

Odporność na korozję
Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego klamki zostały wykonane oraz na jakość powłoki zabezpieczającej przed działaniem warunków atmosferycznych.

Podsumowując
Obecnie na rynku spotkać można szeroki wybór klamek, które są w stanie zadowolić najbardziej wybrednych klientów.
Klamki mogą występować w komplecie z drzwiami. Jednak dokupując je osobno, możemy dobrać odpowiedni model do stylu drzwi lub aranżacji naszego wnętrza.

Licencja: Creative Commons