0 głosów

Coraz więcej słyszy się o firmach, które decydują się korzystać z usług zewnętrznych firm. Dlaczego? Bo niezależnie od tego, jak bardzo firma jest rozwinięta i dobrze prosperująca, tylko część jej działalności przynosi zyski. Resztę zwyczajnie opłaca się zlecać firmom zewnętrznym.

Img

A jak to wygląda z punktu widzenia firmy farmaceutycznej lub apteki? Firmy takie najczęściej decydują się na współpracę na zasadzie produkcji kontraktowej suplementów diety i innych wyrobów medycznych. A gotowe produkty? Sprzedają z zyskiem bez kosztów produkcji.

 

Na czym polega outsourcing

Szewc zarabia na sprzedaży butów, dekarz na remoncie dachów... a farmaceuta? Farmaceuta sprzedaje leki, wyroby medyczne i suplementy diety. Każdy z nich zarabia na tym, na czym się specjalizuje. I dla każdego jest to z pewnością absurdalnie oczywiste.

Mniej oczywiste i często niedostrzegane są wszystkie inne, poboczne obszary działalności. Muszą być realizowane, żeby firma normalnie funkcjonowała. Niestety ich realizacja przynosi firmie wyłącznie straty. Przykłady? Księgowość, obsługa prawna, marketing czy HR – to jedne z najczęściej zlecanych na zewnątrz działań. Z kolei w farmaceutyce producent kontraktowy oferuje wyprodukowanie gotowego produktu farmaceutycznego.

Zdecydować się na usługi outsourcingu czy zająć się tym w ramach własnej firmy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeżeli jakakolwiek część działalności Twojej firmy może zostać wykonywana na zewnątrz po niższych kosztach i w bardziej wydajny sposób – produkcja kontraktowa to oczywisty wybór. Dzięki temu możesz w pełni skupić się na rdzeniu swojego biznesu – na przynoszącej Ci zyski specjalizacji. A usługodawca? On również skupia się na tym, w czym jest ekspertem.

 

Produkcja kontraktowa suplementów diety

Skupmy się na moment całkowicie na outsourcingu w branży farmaceutycznej. Kontrakt na usługi produkcyjne podpisują nie tylko firmy oferujące klientom gotowy wyrób. Często zdarza się tak, że decydują się na to również firmy posiadające własne zaplecze produkcyjne! Czemu? Bo często całość produkcji suplementu lub część tego procesu zwyczajnie opłaca się delegować firmie zewnętrznej.

 

Rozwiązanie takie może być efektywne kosztowo z wielu powodów:

 • Głównym źródłem redukcji kosztów jest mniejsza ilość pracowników w firmie. A to oznacza mniej problemów związanych z rekrutacją, wynagrodzeniami, urlopami czy stanowiskami pracy.

 • Być może dostawca usługi ma nowocześniejsze laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt i aparaturę. Koszty utrzymania takiego sprzętu przez klienta mogłyby mu się zwyczajnie nie opłacać.

 • Zlecenie całego procesu produkcyjnego sprawia, że koszty logistyczne przechodzą na firmę zewnętrzną. Podobnie jak i wszystkie problemy logistyczne: pozyskiwanie dostaw, zdobywanie sprawdzonych dostawców i czuwanie nad sprawnym działaniem całego łańcucha dostaw.

 • Firma nie musi już przeznaczać takiej ilości środków na badania i rozwój. Wystarczy znaleźć usługodawcę, który podejmie się realizacji zlecenia zgodnie z określonymi przez Ciebie wymaganiami jakościowymi.

 

Na czym polega kompleksowa usługa produkcji kontraktowej?

Sprawa wygląda bardzo podobnie niezależnie od rodzaju produkowanego wyrobu. Dotyczy to nie tylko suplementów diety, ale również wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i specjalistycznych środków spożywczych.

Po pierwsze, obydwie firmy spotykają się, by podpisać kontrakt. Firma farmaceutyczna wyraża swoje oczekiwania względem produktu oraz zakresu współpracy. Produkt może być wytworzony na podstawie receptury klienta lub producenta. Jeżeli producent kontraktowy jest w stanie sprostać tym wymaganiom – rozpoczyna się współpraca. Jej kolejne etapy to:

 • stworzenie prototypu nowego wyrobu i opracowanie oryginalnej formuły;

 • zaprojektowanie wzorów opakowania i etykiet produktu;

 • produkcja, blistrowanie i pakowanie;

 • legalizacja: patentowanie, zapewnianie niezbędnej dokumentacji i zgłaszanie wyrobu do obrotu;

 • usługi logistyczne i dystrybucja.

Oczywiście na każdym z etapów współpracy usługodawca musi samemu zadbać o bieżącą kontrolę jakości. Standardy jakości w farmaceutyce są bardzo rygorystyczne. Trzeba spełnić szereg wymagań, aby produkcja wyrobu medycznego odbywała się na wysokim poziomie. Wymagania te są sformułowane m.in. w normie ISO 22000 Zarządzanie Bezpieczeństwem Żywności.

 

Zalety outsourcingu

Podsumowując, oto podstawowe powody, dla których warto zdecydować się na zawarcie umowy z producentem kontraktowym:

 • oszczędność i optymalizacja kosztów: wydajesz pieniądze tylko na to, co faktycznie przynosi Ci zyski.

 • zwiększone zyski oraz efektywność działalności: mniejsze koszty oznaczają większe zyski. Większe zyski oznaczają więcej możliwości w wydaniu ich na rozwój firmy.

 • oszczędność czasu: coś, na co Ty lub Twoi pracownicy tracilibyście cenne godziny, spada na barki usługodawcy.

 • przewaga konkurencyjna dzięki większej wydajności: podczas gdy Ty całość czasu, pieniędzy i uwagi skupiasz na zarabianiu pieniędzy, Twoi konkurenci tracą go na drugorzędne czynności.

 • mniejsze ryzyko biznesowe: płacisz za usługę, która ma być zrealizowana. Dostawcy, pracownicy, opóźnienia... to już nie Twoje zmartwienie.

 • koncentracja na rdzeniu działalności i ogólny wzrost produktywności.

 

Czy produkcja kontraktowa jest dla Twojej firmy dobrym wyborem? Przeanalizuj wszystkie "za" i "przeciw". Uwzględnij wszystkie koszty związane z produkcją we własnym zakresie: koszty surowców, pracowników, maszyn, koszty stałe i koszty związane z czasem. Następnie porównaj je z kosztami zlecenia usługi na zewnątrz.

Jeśli outsourcing okazuje się tańszy, to już tylko z samego tego powodu warto się na niego zdecydować. Oprócz tego weź pod uwagę jakość usługi realizowanej w firmie i na zewnątrz. Na tej podstawie zdecyduj samemu, co będzie optymalne dla Twojego biznesu. W końcu to Ty znasz go najlepiej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona