Szlifierki to narzędzia pneumatyczne, elektryczne lub hydrauliczne, które pozwalają na dokonanie ostatniego kroku obróbki. Już po tym, jak dana powierzchnia zostanie wstępnie obroniona, dzięki nim można nadać powierzchni pożądany kształt.

Data dodania: 2017-11-10

Wyświetleń: 671

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rodzaje szlifierek

Szlifierek można używać także do obróbki półfabrykatów, które do tego celu posiadają niewielkie naddatki. Jednak nie jest tak, że jedną szlifierką można zrobić wszystko. Możemy wyróżnić kilka podziałów szlifierek. Pierwszy z nich wynika z rodzaju stosowanego napędu, stąd możemy wyróżnić, wspomniane już we wstępie, narzędzia pneumatyczne, elektryczne i hydrauliczne. Drugim kryterium podziału jest ogólne przeznaczenie tych urządzeń, wobec czego możemy mówić o szlifierkach:

  • do wałków
  • do otworów
  • bezkłowych
  • narzędziowych
  • do płaszczyzn
  • specjalnego przeznaczenia

Jednak dziś skupimy się na podziale uzależnionym od sposobu wykonywania obróbki przez narzędzia.

 

Szlifierka kątowa

To chyba najbardziej popularny rodzaj. Szlifierki kątowe można znaleźć w wielu domach. Są one bardzo popularnymi narzędziami budowlano-remontowymi. Przy pomocy wymiennych tarcz można przecinać i szlifować różne metale, a także inne twarde materiały.

 

Z takiej szlifierki można z powodzeniem skorzystać w domu, kiedy chce się przycinać płytki, wygładzać spawy i oczyszczać powierzchnie. Do niewielkich szlifierek kątowych dostarczane są różne akcesoria, np. szczotki polerskie i tarcze, do których można mocować papier ścierny. W związku z tym ich zastosowanie może być w dużym stopniu uzależnione od potrzeb i wyobraźni posiadacza.

 

Spośród dostępnych tarcz można znaleźć te odpowiednie do podstawowych zadań szlifierek kątowych, czyli do cięcia i szlifowania. Te pierwsze, ze względu na wymóg dużej dokładności mają zwykle od 1mm do 3mm grubości.

 

Szlifierka trzpieniowa

Szlifierka trzpieniowa, nazywana też paluszkową lub palcową, swoimi rozmiarami przypomina szlifierkę kątową. Jednak montaż tarczy w tych szlifierkach odbywa się za pomocą uchwytu zaciskowego. W szlifierce montuje się trzpień (od niego nazwa), na którym osadzane są elementy szlifujące.

 

Taka szlifierka przyda się wszędzie, gdzie trzeba wygładzić lub przeciąć trudno dostępne miejsca. Z uwagi na wymiary, wagę i kształt, szlifierki trzpieniowe wykorzystuje się przy precyzyjnych pracach związanych z obróbkami form wtryskowych i wykrojników. To właśnie duża swoboda użytkowania sprawia, że szlifierki trzpieniowe są niezastąpione w niektórych sytuacjach.

 

Szlifierka oscylacyjna

Szlifierki oscylacyjne idealnie nadają się do pracy przy płaskich, równych, ale też lekko zaokrąglonych powierzchniach. Kształt stopy pozwala na dotarcie również do narożników. Szlifierki oscylacyjne najczęściej wykorzystuje się do obróbki drewnianych mebli i blatów.

 

Szybkość pracy na dużych powierzchniach będzie w znacznej mierze uzależniona od rozmiaru stopy szlifierki oscylacyjnej. W związku z tym dobrze jest przemyśleć zakup pod tym kątem, bo im większa stopa, tym mniej czasu spędzimy na szlifowaniu, ale wtedy można zapomnieć o dostaniu się do trudno dostępnych miejsc.

 

Wydajność pracy szlifierek oscylacyjnych jest uzależniona od liczby oscylacji na minutę. W fizyce oscylacja oznacza tyle, co drganie. Niewielka amplituda tych drgań i ich wysoka częstotliwość sprawia, że powierzchnie potraktowane szlifierkami oscylacyjnymi są niezwykle gładkie.

 

Szlifierka liniowa

Szlifierki liniowe posiadają stopę, jednak z uwagi na przeznaczenie – obróbka płaskich, ale trudno dostępnych powierzchni, stopa narzędzia jest wąska. Niemniej długość stopy pozwala na szlifowanie również dużych powierzchni.

 

Szlifierka taśmowa

Te szlifierki można podzielić na szeroko i wąskotaśmowe. Wykorzystuje się je do szlifowania płaskich, drewnianych elementów, niezależnie od tego, czy były lakierowane lub okleinowane.

 

Przy wyborze szlifierki taśmowej trzeba wziąć pod uwagę jej obudowanie, które uchroni obsługującego szlifierkę przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała. Niemniej, kontakt z taśmą ścierną i tak jest obecny, więc należy brać pod uwagę stan taśmy i nie używać takich, które są jakkolwiek uszkodzone, ponieważ zerwanie się taśmy może skutkować nie tylko iskrzeniem, ale też pożarem.

Również istotna jest instalacja odpylająca, ponieważ w szlifierkach taśmowych ilość wytwarzanego pyłu jest bardzo duża.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena