Obrabiarki do drewna to maszyny służące do przetwarzania drewna. Możemy wyróżnić następujące procesy obróbki drewna: cięcie, rozdrabnianie, frezowanie, kształtowanie, mielenie i oklejanie. W jaki sposób nowoczesne przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego stosują obrabiarki?

Data dodania: 2013-03-01

Wyświetleń: 6083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najłatwiej będzie scharakteryzować obrabiarki do drewna pokazując w jakich etapach procesu produkcji są one stosowane. Możemy wyróżnić kilka typów obrabiarek podzielonych ze względu na ich zastosowanie:

1. Urządzenia do wstępnej obróbki drewna

Same obrabiarki są bardzo często wykorzystywane w różnych gałęzich przemysłu drzewnego. Pierwszym typem maszyn, są urządzenia do wstępnej obróbki ściętych drzew. Tego typu obrabiarki usuwają korę oraz czyszczą drewno. Kolejnym rodzajem maszyn wykorzystywanych na tym etapie produkcji są różnego rodzaju pilarki - formatowe, tarczowe, taśmowe i poprzeczne.

2. Maszyny do produkcji opału i paliwa

Faza wstępnej obróbki jest często pomijana, gdy stosujemy obrabiarki do produkcji paliwa - brykietu i peletu. W zależności od oczekiwanego efektu, do produkcji peletu i brykietu stosujemy konkretny typ biomasy. Wśród nich najczęściej spotykamy trociny i słomę . Jeżeli chcemy zastosować trociny dodatkowa maszyna, która przychodzi nam z pomocą, to rębak do drewna, (takie drewno nie musi być wstępnie obrabiane). Peleciarki i brykieciarki prasują wybraną biomasę na żądany rozmiar i kształt.

3. Właściwe obrabiarki do drewna

Ta grupa jest najliczniejsza. Wśród tych maszyn wyróżniamy przeze wszystkim frezarki, tokarki i pilarko-frezarki, które są odpowiedzialne za nadanie kształtu i wycięcie elementu. Coraz częściej stosuje się frezarki CNC, czyli urządzenia wyposażone w komputer umożliwiający zaprogramowanie frezarki do wycięcia konkretnego kształtu. Pozwala to znacząco oszczędzić czas, jednakże wymaga wykwalifikowanego pracownika. Wśród frezarek możemy wyróżnić również kopiarki, takie urządzenie kopiuje dowolny wybrany kształt (z prototypu, bądź modelu) i umożliwia automatyzację procesów produkcyjnych. Oprócz frezarek do tej grupy należą szlifierki i wyrównywarki, które odpowiadają za wykończenie i nadanie przyszłemu produktowi ostatecznego kształtu.

4. Końcowe obrabianie drewna

Mając produkt o gotowym kształcie można przejść do następnego etapu jakim jest lakierowanie i okleinowanie. Do tych zadań służą lariernice i okleiniarki. Po tym zabiegu produkt jest suszony za pomocą piecy wolnostojących.

5. Urządzenia pomocnicze

W trakcie obróbki drewna, w zależności od danego produktu możemy potrzebować różnych urządzeń pomocniczych. Zaliczamy do nich wiertarki i aparaty posuwowe, które znacząco odciążają pracownika przy przetwórstwie ciężkich elementów drewnianych. Urządzenia pomocnicze to również maszyny transportujące i pakujące.

Podsumowując, obrabiarki do drewna to urządzenia, które przetwarzają drewno w gotowy produkt. W zależności od profilu działalności danego przedsiębiorstwa, maszyny do obróbki drewna powinny spełniać wyspecjalizowane wymagania oraz być niezawodne. Przy wyborze obrabiarki warto również przyjrzeć się jaką gwarancję daje producent (lub sprzedawca w przypadku kupna obrabiarek używanych) i jakie są zasady korzystania z serwisu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena