Edukacja i pierwsze nagrody
Jacobs, w wieku 15 lat rozpoczął pracę jako magazynier w Charivari – nieistniejącym już, awangardowym butiku w Nowym Jorku. Właśnie tam miał pierwszy kontakt z modą. Już jako młody człowiek wiedział, czym chce się zajmować. I nie chodzi tylko o prace, które podejmował. Jacobs uczęszczał do szkoły średniej związanej ze sztuką i projektowaniem, a później rozpoczął naukę w Parsons, czyli szkole designu.
Na swoim
Jeszcze jako student Marc Jacobs był kilkukrotnie nagradzany za swoje pomysły. Także wtedy nie tylko zaprojektował, ale też sprzedał kolekcję ręcznie robionych swetrów. Niedługo później stworzył swoją pierwszą kolekcję dla marki Reuben Thomas. Długo nie trzeba było czekać, żeby projektant poszedł na swoje. Już w połowie lat 80., razem z Robertem Duffym, z którym wspólnie tworzyli projekty, rozpoczęli działalność pod szyldem Jacobs Duffy Designs.
Kolejne zdobycze
W 1986 Jacobs po raz pierwszy zaprojektował kolekcję, którą sygnowano jego imieniem i nazwiskiem. Rok później, jego talent został doceniony kolejny raz i Marc Jacobs, jako najmłodszy projektant w historii, otrzymał nagrodę Perry Ellis. Niedługo później Jacobs i Duffy dołączyli do zespołu Perry Ellis.
Projektant roku – po raz pierwszy
Nie minęły długie lata od połączenia sił z najlepszymi i Marc Jacobs, w wieku 27 lat, po raz pierwszy został okrzyknięty projektantem roku w kategorii mody damskiej. Zaraz potem zaprojektował linię „grunge” dla Perry Ellis, przez którą zakończyli z nim współpracę.
Koniec współpracy nie oznaczał końca działań w ogóle. Jesienią 1993 Duffy Jacobs Designs sama uruchomiła przedsiębiorstwo projektowe. Po kilku latach Jacobs został dyrektorem u modowego giganta – Louis Vuitton i współpracował z wieloma sławami ze świata show-biznesu.
Ostatnie dwadzieścia lat
Do 2010 roku Marc Jacobs został bohaterem filmu o nim samym, właścicielem marki wartej kilkadziesiąt milionów dolarów, twórcą perfum, jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi świata według magazynu Time i... oskarżonym o plagiat przez syna szwedzkiego projektanta, Gösta Olofssona. Sprawdę załatwił polubownie, a po kilku miesiącach stanął po drugiej stronie barykady, tym razem pozywając Eda Hardy'ego za naruszenie wzorów projektowych jednej z jego haftowanych toreb. Również do tego roku, Jacobs 9 razy został uznany designerem roku. Jednak to nie koniec, bo swój sukces powtórzył w 2011 i 2016r.
W 2013 Jacobs nieco zmienił branżę i został dyrektorem kreatywnym... dietetycznej coli. Rok później zakończył współpracę z Louis Vuitton. Jeśli chodzi o projektowanie ubrań i zapachów, Jacobs postanowił skupić się na własnej marce.