Urządzasz pokój dziecięcy, a może kuchnię? Zobacz jak tablice kredowe mogą stać się funkcjonalnym i estetycznym elementem wyposażenia wnętrza. Oto kilka ciekawych pomysłów z nimi związanych.

Data dodania: 2017-10-13

Wyświetleń: 828

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kredowe inspiracje, czyli tablica kredowa w aranżacji wnętrz

NIE TYLKO DO SZKOŁY

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy o tablicach kredowych, niewątpliwie związane jest ze szkołą. Są one w niej ważnym elementem po dziś dzień, choć już nie zawsze w swojej tradycyjnej postaci – większość z nich wyposażona została bowiem w magnetyczne właściwości.  

Bez względu jednak na to, czy mamy do czynienia z tablicami magnetycznymi o powierzchni do pisania kredą, czy też z tradycyjnymi tablicami kredowymi, mogą one nie tylko sprawdzać się doskonale w szkole, czy biurze, ale również w naszym domu.

Z jednej strony stanowią narzędzie nauki i zabawy dla dzieci, a z drugiej ciekawy i nieoczywisty element aranżacji wnętrz. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie dziecięcego pokoju jak wielu mogłoby się wydawać.

Odznaczają się funkcjonalnością również dla pozostałych, domowników i z powodzeniem mogą pomóc w organizacji domowego życia poprzez umieszczenie ich w kuchni, salonie, a nawet w sypialni..

Ale po kolei. Zacznijmy od miejsca, w którym pojawiają się najczęściej, czyli od pokoju dziecięcego.

TABLICE KREDOWE A POKÓJ DZIECIĘCY

Rysowanie to jedno z ulubionych dziecięcych zajęć, pozwalające dać upust kreatywności i nieokiełznanej wyobraźni charakterystycznej dla tego okresu życia. Psychologowie często podkreślają wagę kreatywnych zabaw dla ogólnego rozwoju dziecka i dla procesu socjalizacji.

Zapewne wszyscy pamiętamy z dzieciństwa, jak wielką radość sprawiało rysowanie kredą. Place zabaw z chodnikami pełnymi kolorowych rysunków to dla wielu jedno z najjaśniejszych wspomnień dzieciństwa, związane z beztroską, poczuciem bezpieczeństwa i zabawami z pierwszymi przyjaciółmi. Za pomocą kredy dzieci oswajały nie zawsze przyjazną i kolorową, miejską przestrzeń, co zresztą ma miejsce i po dziś dzień.

Również pierwsze szkolne doświadczenia związane są zwykle z tablicami kredowymi, do których byliśmy wywoływani, niejako po raz pierwszy publicznie „występując” przed szerszym gronem. Choć nie dla każdego jest to przyjemne wspomnienie, a dla niektórych sformułowanie „stać przy tablicy” zawsze już będzie budzić nieprzyjemne konotacje, to jednak nie ma wątpliwości że tablica kredowa, jak i zarysowane chodniki to ważne wspomnienia niemal każdego dzieciństwa, czyli okresu który już nie powróci, ale zawsze będzie na nas oddziaływał.

POLE DLA WYOBRAŹNI

Z tych właśnie powodów, rodzice poszukując ciekawych zabawek dla swoich dzieci, czy też urządzając ich pokój, decydują się na umieszczenie w nim różnego rodzaju tablic kredowych, stanowiących ważny symbol dzieciństwa i – co najważniejsze – pozwalające na kreatywne spędzenie przez nie czasu.

Dzieci mogą tworzyć na nich swoje własne rysunkowo światy, a także wyrażać różnego rodzaju emocje, co ma szczególnie duże znaczenie w ich rozwoju. Jest to również z pewnością alternatywa dla gier komputerowych, które nie zawsze odznaczają się taką kreatywnością jak rysowanie.

Wybierając tablicę kredową warto stawiać na takie modele, które będą pasowały do dziecięcego pokoju swoim wyglądem oraz nie zajmą zbyt dużo przestrzeni, (My na potrzeby naszego artykułu przetestowaliśmy tablice ze sklepu tableo.eu.) Ważne jest też by dziecko miało do niej łatwy dostęp, który pozwoli na pełną swobodę rysowania. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zawieszenie tablicy nie nad dziecięcym biurkiem, czy szafką, ale na wolnej ścianie.

Bardzo szybko może się okazać że tablica kredowa o standardowych rozmiarach to zdecydowanie za mało dla naszego zapalonego rysownika, dlatego już zawczasu warto pomyśleć o wielkoformatowych tablicach.

Taka tablica da dziecku – poza sama frajdą rysowania – możliwość tworzenia wieloformatowych rysunków, które przyozdobią jego pokój i nadadzą mu własny, niepowtarzalny charakter. Jest to szczególnie ważne w wieku dojrzewania.

Własna tablica kredowa to również możliwość ćwiczenia pisania przez dzieci. Dzięki dużemu formatowi tablic będą one mogły swobodnie ćwiczyć rękę, co będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze niż pisanie w zeszycie. Na takiej tablicy będziemy mogli również w łatwy i co najważniejsze, czytelny sposób przedstawić dzieciom poszczególne litery i sposób w jaki je zapisać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z rysowania zrobić wspólną, rodzinną zabawę. Na tablicy możemy pozostawiać również wiadomości, czy też ważne przypomnienia, co tylko jeszcze zwiększa ich przydatność w życiu codziennym.

NIE TYLKO DLA DZIECI

Drugim miejscem wybieranym najczęściej do zawieszenia tablicy kredowej jest kuchnia, która w wielu domach stanowi centralne pomieszczenie. To właśnie w kuchni najczęściej spotykają się domownicy, a nawet jeśli nie, to jest to przestrzeń do której przychodzi każdy, jest to zatem najlepsze miejsce do pozostawienia wiadomości, czy śmiesznego rysunku który pomoże wszystkim domownikom lepiej rozpocząć dzień.

Nie musi to być duża tablica, tak jak w przypadku pokoju dziecięcego. Do „kuchennego użytku” może w zupełności może wystarczyć mniejsza, bardziej kompaktowa wersja tablicy kredowej – lekka i łatwa do przenoszenia.

Takie tablice świetnie sprawdzają się zawieszone nad kuchennym stołem. Dzięki temu możemy niejako mimochodem coś na nich szybko napisać przy jedzeniu śniadania, czy też przykleić za pomocą magnesu karteczkę z biletami na koncert, albo terminem wizyty u dentysty. Za pomocą magnesów umieścimy na niej również zdjęcia, pocztówki i inne elementy, które emanować będą rodzinnym ciepłem.

ESTETYCZNY WYGLĄD

Wybierając tablicę kredową do kuchni, podobnie jak to miało miejsce w przypadku pokoju dziecięcego, warto kierować się również estetycznymi względami, tak by jej wygląd jak najbardziej odpowiadał stylowi naszej kuchni.

Tablica niekoniecznie musi przypominać tą ze szkolnych czasów i „gryźć” się ze współczesnym designem. Często możemy  dobrać kolor jej powierzchni, rozmiar, oraz ramę w której będzie umieszczona, tak by najbardziej odpowiadała naszym wnętrzom, a czasem nawet by stanowiła w nich ważny akcent.

Możemy ją przyozdobić w różny sposób, lub zdecydować się minimalistyczny wygląd. Nie bójmy się eksperymentować i próbować nowych rozwiązań, gdyż tablica jako kreatywne narzędzie jest do tego stworzona. A przy tym nic nie traci na swojej funkcjonalności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena