Rodzice bardzo często mają wątpliwości, w przypadku chorego dziecka, czy jeszcze są w stanie pomóc w domu, czy należy jechać do przychodni a może od razu do szpitala lub wzywać pogotowie. 

Data dodania: 2017-10-03

Wyświetleń: 552

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choroba małego dziecka - kiedy jechać do szpitala?

Drabinka formalności, skierowania, a niekiedy sytuacje odprawiania z kwitkiem, bez nawet osłuchania dziecka sprawiły, że wiele osób boi się zaryzykować i pojechać do szpitala. Kiedy jest to uzasadnione?

Wielu rodziców gdy dziecko choruje, decyduje się w pierwszej kolejności na wizytę w przychodni, jeśli pogorszenie stanu ma miejsce w weekend, to z kolei jadą na pogotowie. W wielu wypadkach takie działanie jest uzasadnione, bo dopiero w tych placówkach możemy uzyskać ewentualne skierowanie do szpitala. Praktycznie może to wyglądać zupełnie inaczej. Małe dziecko z silną gorączką lub intensywnymi wymiotami może wymagać natychmiastowego podania kroplówki i obejrzenia przez lekarza, a nie siedzenia w dwugodzinnej kolejce do pediatry. Z kolei w większości placówek pogotowia ratunkowego nie ma dyżurującego pediatry, a chirurdzy i interniści mają opory przed kierowaniem dzieci do szpitala.

W takiej sytuacji najlepiej oczywiście od razu udać się do najbliższego szpitala, który posiada pediatryczną izbę przyjęć i takiż sam oddział. Jeśli dziecko wymaga pomocy personel medyczny, nie ma prawa jej odmówić, nawet jeśli nie mamy skierowania. Gdyby taka sytuacja miała miejsce, należy domagać się odmowy przyjęcia dziecka na piśmie.

Gorączka

U niemowlęcia wysoka gorączka to taka, która przekracza 39 stopni, u starszego dziecka 39,5 stopnia. Jeśli taka pojawia się u dziecka, które nie ukończyło 6 miesięcy, należy niezwłocznie jechać do szpitala. Gdy sytuacja dotyczy starszego niemowlęcia lub dziecka, należy zwrócić uwagę na występowanie objawów dodatkowych, takich jak: wymioty, biegunka, odmawianie jedzenia oraz picia, apatia, silne pobudzenie, wybroczyny na skórze. Gdy towarzyszą one wysokiej gorączce, jedziemy do szpitala.

Drgawki gorączkowe

W sytuacji, gdy u dziecka dochodzi do pojawienia się drgawek gorączkowych, niezwłocznie podajemy lek na obniżenie temperatury – paracetamol lub ibuprofen i jedziemy do szpitala. W takiej sytuacji wizyta w szpitalu stanowi konieczność, gdyż drgawki mogą mieć różne przyczyny, jak chociażby zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, niezbędne jest więc przeprowadzenie badań.

Wybroczyny skórne

Wybroczyny to niewielkie plamki na skórze, które z czasem zlewają się w znacznych rozmiarów plamy. Gdy je zaobserwujemy, należy niezwłocznie jechać do szpitala. Do ich pojawienia się dochodzi najczęściej przy wysokiej gorączce, mogą również świadczyć o rozwoju sepsy, czyli niebezpiecznego, uogólnionego zakażenia całego organizmu, które zagraża życiu. Aby sprawdzić, czy zmiany na skórze są wybroczynami, można przeprowadzić test szklanki, gdy przyciśniemy ją do skóry dziecka, nie następuje blednięcie wybroczyn.

„Leje się przez ręce”

Gdy przy gorączce występują dodatkowe symptomy, tzn. dziecko nie sugeruje zwykłego przeziębienia czy infekcji, ale tracimy z nim kontakt, jest nieobecne i przelewa nam się przez ręce, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Biegunki i wymioty

Objawy te najsilniej zagrażają niemowlętom oraz małym dzieciom do mniej więcej 3 roku życia. U takich maluchów najszybciej dochodzi do odwodnienia, które w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia. Jeśli starsze dziecko ma wysoką gorączkę, nie chce jeść ani pić a objawy utrzymują się powyżej 6 godzin, również należy jechać do szpitala. Wskazaniem do wizyty w szpitalu jest również pojawienie się krwi w kale dziecka oraz zaobserwowanie wyraźnych objawów odwodnienia.

Kaszel i problemy z oddychaniem

Jeśli u dziecka pojawia się duszący kaszel, ciężko mu złapać oddech, widzisz, że oddychanie jest dla niego męczące i dodatkowo pojawia się gorączka oraz osłabienie koniecznie jedź do szpitala. Nasilające się duszności mogą wymagać szybkiej reakcji lekarskiej.

Dziwne zachowanie po urazie głowy

Jeśli w wyniku upadku lub uderzenia w głowę dziecko straciło przytomność, wymiotuje, jest senne, ma nieobecny wyraz twarzy lub zdaje się wpatrywać w dal, mówi zdecydowanie wolniej niż zwykle lub zdaje się bardziej pobudzone, należy wezwać pogotowie, które przewiezie dziecko na badania do szpitala, gdyż takie objawy mogą świadczyć o wstrząśnieniu mózgu.

Silna reakcja alergiczna

Jeśli pojawiają się kłopoty z oddychaniem, pokrzywka na całym ciele czy obrzęk krtani należy jak najszybciej jechać do szpitala lub wezwać pogotowie. Silna reakcja alergiczna może wywołać wstrząs anafilaktyczny i niedrożność dróg oddechowych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.  

Licencja: Creative Commons