W dzisiejszych czasach rosnącą popularnością cieszą się domy energooszczędne. Ta dziedzina budownictwa przeżywa ogromny rozkwit. Taki stan rzeczy wynika z możliwości jakie daje nam postawienie domu oszczędzającego energię. 

Data dodania: 2013-09-30

Wyświetleń: 1361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Plus budowania domu energooszczędnego

Budowa takiego domu jest nieco droższa od klasycznego jednak, w zależności od zastosowanych metod poniesione koszty zwracają się już w pierwszych latach użytkowania.

Pierwszym niewątpliwym plusem jest znaczny spadek kosztów energii elektrycznej oraz kosztów ogrzewania. Nasz dom przy zastosowaniu odpowiednich systemów wykorzystuje energie i ciepło otoczenia zapewniając nam je za darmo. Tak więc domy energooszczędne generują niskie miesięczne koszty utrzymania – mówiąc potocznie płacimy niskie rachunki.

Stosowane w domach energooszczędnych systemy wentylacji mechanicznej gwarantują nam dopływ świeżego powietrza do domu (a co za tym idzie także przyjemny klimat we wszystkich pomieszczeniach sprzyjający na przykład koncentracji czy lepszemu zasypianiu) oraz jego wymianę i stałą cyrkulację. Doskonała izolacja termiczna sprawia, że możemy liczyć na przyjemny chłód w domu podczas letnich upałów, zaś jesienią i zimą w czasie nagłych spadków temperatur na dworze wnętrze naszego domu nie będzie szybko się wychładzać tak jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego budownictwa. Pomimo zachowania przyjemnego ciepła nasze rachunki pozostaną mniejsze niż gdybyśmy nie używali rozwiązań energooszczędnych – można powiedzieć że łączymy tutaj przyjemne z pożytecznym.

Jeszcze do niedawna budownictwo energooszczędne kojarzyło się z czymś bardzo drogim, mało opłacalnym i traktowane było niemal jako fanaberia osób zamożnych. Dziś dostrzegamy coraz więcej pozytywów wynikających z stosowanych w nim systemów i coraz chętniej z nich korzystamy podczas projektowania i budowy własnych domów. Wiele rozwiązań jest z powodzeniem stosowanych w Polsce i pozwala na realny zwrot inwestycji w ciągu kilku lat w postaci oszczędności (są to chociażby kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne).

Budowa domu energooszczędnego ma jeszcze jeden nie wątpliwy plus – pozwala nam na zmniejszenie wydzielania szkodliwych substancji do atmosfery. Nasze lokum staje się pro ekologiczne co staje się dzisiaj ważnym elementem przy coraz szybszym rozwoju naszej cywilizacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena