Projektowanie funkcjonalnej i cieszącej oko łazienki nie należy do zadań szczególnie prostych, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych.

Data dodania: 2017-08-21

Wyświetleń: 718

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Łazienka z bidetem dla osób niepełnosprawnych

Głównym problemem na jaki trafiają projektanci to mała przestrzeń robocza, która w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest kluczowym elementem do tego móc swobodnie korzystać z toalety i wszystkich zainstalowanych w niej elementów wyposażenia.

 

Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią w łazience, często decydujemy się na wyniesienie z niej przedmiotów, których naszym zdaniem nie potrzebujemy koniecznie w łazience. Mogą to być szafki na ręczniki czy inne przybory toaletowe lub pralka, która najczęściej w tym przypadku ląduje w kuchni. Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne, bowiem stwarza potrzebę przemieszczania się po mieszkaniu, chcąc wykonać proste czynności, co na dłuższą metę może stać się nieco uciążliwe.

 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc poszukać takich rozwiązań, które pozwolą nam na oszczędzenie przestrzeni w łazience, jednocześnie nie zmuszając nas do ograniczenia jej wyposażenia. Idealnie więc sprawdzą się, np. urządzenia sanitarne mniejszych rozmiarów. Wówczas z każdym zainstalowanym sprzętem będziemy zyskiwać nie tylko funkcjonalne rozwiązania, ale i cenne centymetry przestrzeni do poruszania się.

 

Zamiast wanny świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa, lub prysznic otwarty z odpływem liniowym, muszlę klozetową i bidet można zamienić na WC z funkcją bidetu lub wyposażyć umywalkę w wyciąganą bidettę. Rozwiązań jest naprawdę sporo, dlatego warto rozejrzeć się i zapoznać z różnymi ofertami producentów ceramiki i armatury.

 

WC z bidetem pozwoli nam wyeliminować z łazienki bidet wolnostojący, który zajmuje tyle samo miejsca do sama toaleta. Miski sedesowe dla niepełnosprawnych ruchowo osób zazwyczaj posiadają niewielkie wcięcie z przodu, które pozwala na łatwe wsunięcie słuchawki bidetu lub bidettę i podmycie się, bez konieczności wstawania i przesiadania się na inne urządzenie. Warto również odpowiednio dobrać spłuczkę, która powinna być wyprofilowana tak by byłą nieco wklęsła, lub zdecydować się montaż spłuczki podtynkowej, dzięki czemu będziemy wstanie zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca.

 

Bardzo wygodnym i zarazem nowoczesnym rozwiązaniem może być również montaż deski elektronicznej, która poza swoją standardową funkcją, może również podgrzewać deskę, a także być wyposażona w funkcję bidetu, a nawet suszarki. Taką nowoczesną deskę obsługuje się wygodnie pilotem lub zamocowanym z boku panelem sterowania.

 

Bidet to niewątpliwie ogromne ułatwienie w codziennym korzystaniu z toalety, zarówno dla osób zdrowych, jak i niepełnosprawnych ruchowo, który pozwala na utrzymanie odpowiedniej higieny, a w połączeniu z WC zachować także sporo cennej przestrzeni. Decydując się zatem na montaż WC z funkcją bidetu, bidetty czy nowoczesnej deski elektronicznej możemy stworzyć funkcjonalną łazienkę na wiele długich lat.

 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena