Często rozwija się bezobjawowo, przez długie miesiące nie dając żadnych oznak – choroba weneryczna. 

Data dodania: 2017-08-04

Wyświetleń: 2478

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co zrobić w przypadku, kiedy podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną?

Często rozwija się bezobjawowo, przez długie miesiące nie dając żadnych oznak – choroba weneryczna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet jeden niezabezpieczony stosunek seksualny z zarażonym partnerem może stać się źródłem infekcji. Możliwość wystąpienia choroby przenoszonej drogą płciową dotyczy przede wszystkim osób, którym zdarzyło się zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz nierzadko o higienie, zwłaszcza w przypadku kontaktów seksualnych z nowo poznanym partnerem.

Ponieważ wiele chorób wenerycznych może rozwijać się bezobjawowo, dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia testu na obecność chorób przenoszonych drogą płciową. Nie leczone choroby weneryczne mogą być niebezpieczne nie tylko dla zarażonej osoby, ale także dla wszystkich, którzy mają z nią bezpośredni kontakt.

Do najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową należą:

- rzeżączka

- chlamydia

- kiła

- opryszczka narządów płciowych

- wszawica łonowa

- zarażenie wirusem HIV

Wymienione powyżej choroby szerzą się zazwyczaj w następstwie niezabezpieczonych (prezerwatywa) stosunków płciowych z osobą zarażoną. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że do zakażenia opryszczką narządów płciowych, brodawkami wenerycznymi lub wszawicą łonową może także dojść w następstwie kontaktu z osobą zarażoną, który nie ma charakteru obcowania płciowego. Wirus HIV natomiast przenika do organizmu przede wszystkim w wyniku kontaktu z krwią zakażonej osoby, dlatego między innymi lekarze mają obowiązek stosowania jednorazowych rękawiczek ochronnych podczas każdego kontaktu z pacjentem.

Nie wszystkie badania w kierunku obecności chorób przenoszoną drogą płciową można wykonać w najbliższej placówce zdrowia. Zdarza się, że niezbędna będzie wizyta w specjalistycznym laboratorium, w którym pobrane zostaną próbki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, które często zmieniają partnerów płciowych przeprowadzały badania przynajmniej raz do roku. Testy na obecność chorób wenerycznych należy także wykonać przed planowaną ciążą lub w jej trakcie, jeśli ciąża nie była zaplanowana.

Kiedy należy zgłosić się po pomoc lekarską?

W przypadku podejrzenia zakażenia chorobami wenerycznymi należy się każdorazowo zgłosić do lekarza, bez względu na to, czy występują objawy choroby. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego podjęta zostanie decyzja czy należy przeprowadzać badania przesiewowe czy jest to zbędne. Badania należy także wykonać, jeśli zdarzy się naszemu partnerowi kontakt seksualny z inną osobą lub jeśli wspólnie z partnerem planujecie mieć potomstwo.

Lista objawów chorób wenerycznych:

Objawy występujące u kobiet:

 - Krwawienie w trakcie stosunku

- Krwawienie między miesiączkowe

 - Bolesne stosunki

- Ból w dolnej części brzucha

Objawy występujące u mężczyzn

 - Świąd prącia

 - Ból jąder

Objawy występujące u kobiet i mężczyzn

 - Bolesne oddawanie moczu

- Swędzenie w okolicach narządów rozrodczych

- Małe czarne lub białe kropki na bieliźnie

 Owrzodzenia, pęcherze i guzki w okolicach narządów płciowych lub odbytu

Czy powinienem się przebadać na obecność chorób przenoszonych drogą płciową?

Jeśli na liście na przedstawionej powyżej liście objawów znajduje się przynajmniej jeden, który obserwujesz u siebie, nie zaszkodzi wykonać badań na obecność chorób wenerycznych. Jak wygląda badanie ba obecność infekcji? Zazwyczaj pobiera się próbkę krwi, moczu lub wydzieliny z narządów płciowych. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę testów wykonywanych na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową obejmują:

- kiła – badanie krwi oraz odczyn Wassermana, wynik dodatni potwierdza obecność choroby

- rzeżączka – obecność choroby można wykryć w trakcie badania bezpośredniego oraz posiewu wydzieliny z dróg rodnych. Badanie krwi umożliwia wykrycie utajonej postaci choroby.

- chlamydioza – postawienie diagnozy możliwe jest po oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi oraz pobiera się wymaz z narządów rodnych.

- opryszczka narządów płciowych – badania diagnostyczne HSV oparta o metodę między innymi o metodę PCR. Często wykonuje się badania dodatkowe takie jak: badanie na obecność przeciwciał HIV, CMV, przeciwciał przeciw EBV, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, stężenie cząstek wirusa HIV, HPV

Licencja: Creative Commons
0 Ocena