Każdy z nas lubi podróżować, niezależnie od pogody czy pory roku. Niestety nie wszyscy dobrze znoszą podróże! Dla wielu ludzi podróż wiąże się z chorobą lokomocyjną. Objawy tej choroby mogą wystąpić podczas podróży w zasadzie każdym środkiem komunikacji, w tym najczęściej podczas jazdy busem lub samochodem.

Data dodania: 2017-07-27

Wyświetleń: 594

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ciesz się z podróżowania busem - pokonaj chorobę lokomocyjną!

Wybierając się w podróż busem do Niemiec lub Holandii warto zabezpieczyć się przed dolegliwościami związanymi z tą chorobą. Mogą one  popsuć najlepiej zapowiadającą się podróż! Na szczęście jest na nie sposób i to nie jeden! Jak sobie z nią poradzić? I czy jest to w ogóle możliwe?

Objawy choroby lokomocyjnej

Na chorobę lokomocyjną cierpią głównie dzieci, ale okazuje się, że co piąta osoba dorosła cierpi z powodu mniej lub bardziej nasilonych objawów choroby lokomocyjnej, zwanej inaczej kinetozą. Po czym poznać, że cierpisz na chorobę lokomocyjną? Początkowo nie objawia się ona niczym niezwykłym - znużenie, ogólne osłabienie, ból głowy, czy też uporczywe ziewanie. W tym momencie nie ma powodów do niepokoju! Po nich następują objawy, które są już niestety bardziej nieprzyjemne: zawroty głowy, zimne poty oraz nudności i wymioty. Dolegliwości nasilają się przy częstym przyspieszaniu i hamowaniu. Musimy pamiętać, że chorobie sprzyja również woń spalin oraz podziwianie widoków przez okno.

Jak zorganizować podróż aby objawy były jak najmniej dokuczliwe?

W pierwszej kolejności (jeszcze przez podróżą), poinformuj kierowcę o twoich dolegliwościach! Powinien on wiedzieć że jakiekolwiek większe wstrząsy powodować mogą nieprzyjemne samopoczucie. Choroba lokomocyjna jest uciążliwą dolegliwością, można jednak nad nią zapanować dbając o kilka istotnych elementów w trakcie podróży. Oto kilka z nich!

Siadaj zawsze przodem do kierunku jazdy i patrz na stabilny punkt w krajobrazie. Nigdy nie skupiaj wzroku na czytaniu oraz mijanych obiektach!  Najlepiej będzie, gdy przyjmiesz pozycję półsiedzącą z podparciem głowy. W busie lub autobusie warto, abyś poszukał miejsca jak najdalej od osi kół. Planując już tak dokładnie podróż, najlepszym wyjściem będzie jazda nocą, kiedy prawie całkowicie wyłączone są bodźce wzrokowe. A co z jedzeniem? Przed podróżą należy zjeść lekko strawny posiłek, unikać ucisku brzucha, ubierając się w swobodny strój, nie pić dużych ilości płynów, (zwłaszcza gazowanych i alkoholu)! Z pomocą może przyjść miętowa lub mocno kwaśna guma do żucia.


Jeżeli czujemy, że stanie się coś niedobrego, należy zamknąć oczy, oddychać głęboko i myśleć pozytywnie. Pamiętaj również o tym, aby robić sobie przerwy w podróży na świeżym powietrzu, które są jednym z najlepszych leków przeciwdziałających kinetozie.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena