Tygodniowy kurs na wózki widłowe kończy się wewnętrznym egzaminem. Jeżeli chcemy, możemy podejść dobrowolnie także do państwowego egzaminu, który odbywa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Istnieją kursy, które nadają uprawnienia na kierowanie dwoma lub kilkoma rodzajami maszyn. Na przykład kurs operowania ładowarką teleskopową daje jednocześnie możliwość obsługi wózków widłowych. Osoba, która skończyła standardowy kurs, ma prawo operować zarówno spalinowym, jak i elektrycznym wózkiem widłowym. Cena kursu często obejmuje nadanie uprawnień do wymiany butli gazowych.
Podczas kursu dowiemy się, jakie są zasady BHP miejsc, w których pracuje się, eksploatując wózki widłowe , a także poznamy konstrukcję i sposób funkcjonowania wózków oraz zasady prawidłowego używania urządzenia. Przede wszystkim jednak uczestnik nauczy się samemu obsługiwać maszynę. Po zakończeniu kursu będzie wiedział również jak udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Koszt kursu na wózki widłowe obejmuje zarówno teoretyczne materiały do nauki, jak i praktyczne warsztaty, badania psychologiczne i cenę za egzamin wewnętrzny. Po zdaniu egzaminu otrzymujemy w stosownym czasie świadectwo ukończenia, Certyfikat Unii Europejskiej, legitymację operatora ze zdjęciem oraz Certyfikat Bezpiecznej Wymiany Butli Gazowej.
Aby zatrudnić się w firmie, która robi nabór na operatorów, trzeba posiadać oprócz zaświadczenia o ukończonym kursie również zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak problemów zdrowotnych uniemożliwiających operowanie wózkiem. Kolejnym potrzebnym dokumentem jest zezwolenie pracodawcy na pracę jako operator w danej firmie.