Według statystyk co drugi Polak robił zakupy za pomocą sieci internetowej, a co czwarty kupuje w internecie regularnie. Zakupy w sieci stały się na tyle popularne by otworzył się nowy front walki pomiędzy przestępcami chcącymi wykraść poufne dane, a właścicielami sklepów internetowych i ich klientami.

Data dodania: 2017-07-01

Wyświetleń: 1199

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szyfrowanie danych zabezpieczy Twoje zakupy w sieci

Jak uniknąć sytuacji, w której płacimy za zakupy oszustowi lub nasze dane wędrują tam gdzie byśmy tego bardzo nie chcieli. Poniżej omówimy klika kluczowych sposobów robienia zakupów w sklepach internetowych. 

Zwykły protokół http naraża nas na niebezpieczeństwo

Protokół httpGdy wchodzimy do sklepu internetowego warto przyjrzeć się jego adresowi. Każdy tradycyjny adres internetowy rozpoczyna się od znaków http jest to protokół informujący jak dane będą przekazywane pomiędzy stroną internetową, a użytkownikiem. Tradycyjny protokół wymienia informacje bez żadnych zabezpieczeń. Nie zabezpieczone dane można podsłuchać. Nie jest to nawet bardzo trudne. Najprostszą metodą jest wykupienie hostingu w tej samej firmie, podsłuchanie sesji użytkownika, przejęcie jego id sesji, a następnie uzyskanie pełnego dostępu do jego konta w danym serwisie. Można również nasłuchiwać dane przekazywane pomiędzy stroną internetową, a użytkownikiem.  
Co przestępca może nam ukraś, w takiej sytuacji? Wszystkie dane jakie przekazujemy pomiędzy naszym komputerem a serwisem internetowym, mogą to być dane osobowe z adresem, numerami telefonów, które zostaną sprzedane innym podmiotom. Mogą to być również dane kart kredytowych, które następnie zostaną wykorzystane do oszustw finansowych. Ten ostatni przypadek jest dla nas najbardziej niebezpieczny.  

Szyfrowane połączenie zabezpiecza nasze dane

Protokół httpsRozwiązaniem problemów związanych z przesyłaniem informacji na linii strona WWW - użytkownik jest protokół szyfrowany. Tak jak tradycyjny składa się z czterech znaków (http), tak szyfrowany składa się z pięciu znaków (https). Gdy odwiedzamy jakąkolwiek stronę internetową na której mamy zamiar przekazać nasze dane osobowe warto upewnić się czy będą przekazywane protokołem https, który je podczas przesyłania zaszyfruje. Jak to sprawdzić? W pasku adresu przeglądarki. Praktycznie wszystkie znane przeglądarki internetowe, w przypadku stron i sklepów internetowych, które obsługują połączenia szyfrowane, wyświetlają przy ich adresie zieloną kłódkę. Dodatkowo jest to widoczne w adresie danego sklepu internetowego, Ciąg znaków https jest widoczny i zazwyczaj odznaczony zielonym kolorem. 
Aby sklep internetowy posiadał szyfrowany certyfikat ssl, musi zgłosić się do firmy, która tego typu certyfikaty wystawia. Strony oraz sklepy internetowe są sprawdzane i dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu zostaje wydany certyfikat. Przeglądarki internetowe rozpoznają i akceptują certyfikaty tylko sprawdzonych firm świadczących tego typu usługi. Co oznacza, że jeżeli ktoś będzie próbował udawać bezpieczny przekaz danych, twoja przeglądarka poinformuje Cię o tym. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena