Dieta ketogeniczna jest jednym z najskuteczniejszym narzędzi do walki z tkanką tłuszczową.  Wymaga jednak od nas wiele samozaparcia i samodyscypliny. Zapraszamy do lektury!

Data dodania: 2017-06-05

Wyświetleń: 827

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jeżeli zadajesz sobie pytanie jak najszybciej schudnąć to ta dieta jest dla Ciebie!

Dieta ketogeniczna jak każda inna wymaga od nas pewnych wyrzeczeń. Podstawą tego rodzaju diety jest zminimalizowanie podaży węglowodanów do 50g dziennie.To niezbędne minimum zapewnia właściwą pracę naszemu mózgowi. Najlepiej pozyskać je z warzyw i owoców, gdyż dodatkowo dostarczą nam niezbędne witaminy i minerały.

Stosowanie diety ketogenicznej wpływa na działanie dwóch hormonów w organizmie człowieka:

Insulina - po spożyciu porcji węglowodanów, insulina uaktywnia się i transportuje je do układu mięśniowego i wątroby. Węglowodany spełniają rolę energetyczną jako glikogen. Nadwyżki węglowodanów są magazynowane w formie tkanki tłuszczowej

Glukagon - jest to hormon działający antagonistycznie do insuliny. Glukagon odpowiada za "poszukiwanie" źródła energii podczas okresu niedoboru węglowodanów. Glukagon nie mogąc pozyskać niezbędnej energii z węglowodanów zaczyna czerpać energię z tkanki tłuszczowej na drodze lipolizy, czyli rozkładu tłuszczu.

Zasady stosowanie diety ketogenicznej

Ten rodzaj diety jest bardzo często stosowany przez zawodników sportów sylwetykowych. Jest to najlepsza dieta dla wszystkich tych którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

W trakcie stosowania diety ketogenicznej znacząco zwiększamy podaż tłuszczów i białka. Taki zabieg powoduje powstawanie ciał ketonowych we krwi. Jeżeli ilość ciał ketonowych przekracza ilość glukozy we krwi to ten stan nazywany ketozą

Znacząca ilość tłuszczu w w tym rodzaju diety jest bardzo obciążająca dla nerek i wątroby. Zdecydowanie odradza się jej stosowanie osobom które cierpią na ich schorzenia.

Bardzo ważnym aspektem diety ketogenicznej jest odpowiednia podaż wody. Należy przyjmować jej możliwie jak najwięcej, gdyż wydala nadmiar ciał ketonowych z organizmu. Jest to kluczowy element który wpływa na odciążenie wątroby i nerek.

Zalety i wady stosowanie diety ketogenicznej

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju diety jest błyskawiczne spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo obniża się ciśnienie krwi w naszym krwioobiegu, zwiększa się poziom hormonu wzrostu a obniża poziom trójglicerydów i poziom cholesterolu LDL.

Optymalne spalanie tłuszczu w trakcie diety ketogenicznej następuje dopiero po 6-8 tygodni od jej rozpoczęcie, co wielu może zniechęcić do jej stosowania. Niska podaż węglowodanów może wpłynąć na wahania nastroju i napady "wilczego głodu", które są spowodowane zmianami poziomu insuliny. Ponadto następuje ryzyko powstania kwasicy, hipoglikemii i niedoborów witamin i minerałów.

Podsumowanie

Dieta ketogeniczna jest skutecznym narzędziem do redukcji tkanki tłuszczowej. Przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem i dietetykim, który zweryfikuje naszą zdolność do jej prowadzenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena