Po rezygnacji z telewizji analogowej odbiór sygnału telewizyjnego w standardzie DVB-T jest naszą codziennością. Przejście na telewizję naziemną teoretycznie miało nie powodować konieczności wymiany anteny, jednak w praktyce dość często się okazywało, że jednak potrzebna będzie modernizacja.

Data dodania: 2017-04-05

Wyświetleń: 786

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy antenę do odbioru telewizji naziemnej

Postaramy się odpowiedzieć, czym kierować się przy wyborze anteny, by w danych warunkach działała ona jak najlepiej. Niniejszy artykuł będzie także przydatny dla osób, które dopiero planują zakup zestawu antenowego.

W sklepie z antenami na pewno zauważymy kilka modeli. Nie ma bowiem jednego uniwersalnego wariantu. Decydującym o zakupie czynnikiem winna być odległość od nadajnika (lokalizację najbliższego można łatwo znaleźć w internecie). Zasadniczo wyróżnia się cztery rodzaje anten: pokojową, siatkową, kierunkową i kierunkową o dużym zysku. Ich zasięg poprawnego działania wynosi odpowiednio: do 10 km, 10-30 km, 30-50 km oraz powyżej 50 km.

Anteny pokojowe są niewielkie, poręczne i wygodne, ale sprawdzają się tylko wtedy, gdy odbierają sygnał z niewielkiej odległości. Jeżeli dystans do nadajnika będzie duży, taka antena będzie niewystarczająca, nawet pomimo wyposażenia jej w silny wzmacniacz. Wtedy konieczne będzie zainstalowanie anteny zewnętrznej.

W tym przypadku należy pamiętać, że im wyżej antena będzie zamontowana, tym lepiej będzie odbierać sygnał. Do wyboru mamy antenę siatkową, kierunkową i kierunkową o dużym zysku. Antena siatkowa, czyli popularna siatkówka, niemal zawsze ma silny wzmacniacz, który wzmacnia nie tylko sygnał, ale i zakłócenia. Antena siatkowa działa dookólnie, czyli odbiera sygnał z każdej strony.

Z kolei anteny kierunkowe odbiera przekaz z tylko jednego kierunku, musi zatem zostać umieszczona dokładnie naprzeciwko nadajnika. Jakość tak odbieranego sygnału jest bardzo wysoka, niemal wolna od zakłóceń, przy czym na skuteczność odbioru istotnie wpływa konstrukcja anteny, a dokładnie jej wielkości i ilości elementów. Przykładowo, dla odbiornika położonego w niewielkiej odległości od nadajnika wystarczająca będzie antena składająca się z 4-7 elementów, przy większych odległościach powinno to być 11-19 elementów, a przy dystansie przekraczającym 50 km 26 elementów to absolutne minimum.

Warto pamiętać, że nawet najlepsza antena będzie gorzej działała, jeżeli nie będzie poddawana okresowej konserwacji – trzeba o to zadbać przynajmniej raz w roku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena