Dziś kominek przestał być kojarzony z luksusem i jest często spotykany w polskich domach. To coraz częściej wybierana alternatywa ogrzewania domów i mieszkań, dzięki dzisiejszym technologiom dostępna niemal dla każdego.  

Data dodania: 2017-04-04

Wyświetleń: 1021

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oszczędna forma czy bogata ornamentyka?

Dzisiejsze osiągnięcia technologiczne umożliwiają niemal każdą aranżację. Pomysłowość klienta ma tutaj ogromne znaczenie, doświadczone firmy są w stanie zrealizować nawet najbardziej finezyjny projekt. Oczywistym jest, nie każdy kominek pasuje do każdego wnętrza. Nieszablonowe zestawienie kolorów, łączenie materiałów, futurystyczne obudowy doskonale sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. W klasycznych, ciepłych salonach sprawdzi się np. łupany piaskowiec, ciekawym rozwiązaniem są również kominki rustykalne, które stylizacją wkomponowują się w klimat góralskiej chaty. W przypadku rustykalnych stylizacji, nawet wyeksponowane samego drewna do kominka będzie ciekawą ozdobą. 

Projekty i wizualizacje 

Kominek musi być dobrze dostosowany do charakteru wnętrza, gdyż taka inwestycja ma służyć na lata. Strona projektowa jest niezwykle istotna, zaletą firm profesjonalnie zajmujących się montażem kominków jest przygotowanie dla klientów komputerowych wizualizacji. Takie plansze 3D obrazują finalny efekt i pomagają w wyborze odpowiedniego modelu.

Źródło ciepła i wartość estetyczna

Dużą popularnością cieszą się kominki otwarte z ceglanym paleniskiem, choć dziś częściej wybierane są bardziej funkcjonalne kominki z wkładem. Zastanawiając się nad aranżacją salonowego kominka warto rozważyć estetyczne i techniczne aspekty. Wymagania techniczne budynku to pierwszy krok w poszukiwaniu idealnego kominka. Kominek musi być dobrany pod względem powierzchni domu, jeśli zależy nam na tym by kominek ogrzał nie tylko salon. Orientacyjnie przyjmuje się, że piec o mocy 1 kW ogrzewa blisko 10 m2 pomieszczenia o wysokości 2,5 metra. Moc wkładu kominkowego ma więc kluczowe znaczenie. Wkład z płaszczem wodnym umożliwi również ogrzanie wody i zasilenie całego systemu c.o.

Wielofunkcyjność kominka

Jeśli kominek ma spełniać wielofunkcyjne zadania, istotna jest lokalizacja komina. Najlepiej sprawdzi się taki ulokowany w centrum budynku, niekiedy dla lepszej cyrkulacji stosuje się krótkie odcinki wentylacyjnych przewodów. Zwykle wykorzystuje się też elektryczne turbiny, które przetaczają ciepłe powietrze kominkowe do kanałów nawiewnych. Jeśli wnętrze budynku nie jest dostosowane do tradycyjnych rozwiązań warto pomyśleć o wersji z biopaliwem bądź o kominku elektrycznym. Współczesne kominki wyposażone są w cyfrowe automatyczne rozwiązanie, które sterują pracą całego systemu. Kominki elektryczne posiadają wiele plusów, są bezpieczne dla dzieci i mniej wymagające, ale nie zaspokoją wielbicieli żywego ognia.

Dwustronny kominek na zimowe wieczory 

Kominek to eleganckie źródło ciepła. Niebanalne, designerskie modele sprawdzą się w klimatach industrialnych. Pomysłowym rozwiązaniem jest montaż kominka dwustronnego, choć jest to o wiele droższe rozwiązanie, finalny efekt naprawdę robi wrażenie. Wygodny fotel w pobliżu kominka, zapewniający widok płonącego ognia zrelaksuje i umili zimowe wieczory.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena